Zasady aktywnego słuchania – o czym warto pamiętać?

grupa młodzieży słuchająca płaczącej dziewczyny, wspierająca ją

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Aktywne słuchanie to podstawa skutecznej komunikacji. Bardzo często koncentrujemy się na tym, co chcemy powiedzieć, ignorując to, co inni mówią do nas. W dobrej komunikacji warto zaś te dwie potrzeby zrównoważyć. 

 Techniki aktywnego słuchania są nie mniej ważne dla skutecznej komunikacji niż przejrzysty, klarowny sposób formułowania własnych wypowiedzi. 

Co to jest aktywne słuchanie?

Definicja aktywnego słuchania podkreśla, że jest to postawa, w której całą swoją uwagę skupiamy na osobie mówiącej. Demonstrujemy to zarówno w komunikacji werbalnej, jak i niewerbalnej. Narzędzia aktywnego słuchania mają pozwolić nam na okazanie rozmówcy szacunku, akceptacji, zaangażowania, a jednocześnie serdeczności i ciepła. 

Na czym polega aktywne słuchanie?

W aktywnym słuchaniu trzeba się ćwiczyć. Cechy aktywnego słuchania dotyczą zarówno postawy, jaką przyjmujemy w trakcie rozmowy, jak i wypowiedzi, jakie kierujemy do rozmówcy. W przypadku komunikacji niewerbalnej warto pamiętać o:

  • zwróceniu się w stronę rozmówcy,
  • podtrzymywaniu kontaktu wzrokowego, 
  • unikaniu mimiki, którą można byłoby odczytać jako ironię; twarz także powinna wyrażać skupienie i zainteresowanie. 

Jeśli chodzi o metody aktywnego słuchania przejawiające się w wypowiedziach, to warto pamiętać o:

  • zadawaniu pytań, które pozwalają mówcy szerzej o czymś opowiedzieć,
  • formułować zwroty zachęcające do kontynuowania wypowiedzi,
  • parafrazowaniu jego stwierdzeń, co pozwoli podkreślić uważne słuchanie, 
  • zadawaniu pytań potwierdzających typu „wydaje mi się, że ta historia była dla ciebie ważna”.

Dlaczego warto sięgać po ćwiczenia z technik aktywnego słuchania?

Aktywne słuchanie jest ważne dla skutecznej komunikacji. Jeśli ty nie wyrazisz zainteresowania tym, co ktoś próbuje ci zakomunikować, to jaką masz pewność, że w stosunku do twoich wypowiedzi ktoś inny nie postąpi tak samo? Skoro chcemy być wysłuchani, powinniśmy się uczyć aktywnie słuchać. Warto także pamiętać, że nie wszyscy mają naturalną zdolność do formułowania klarownych komunikatów. W takim przypadku umiejętność aktywnego słuchania może się okazać ogromnie ważna i pomocna w zrozumieniu osoby, z którą rozmawiamy.

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');