Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę, chwycenie za broń, ryzykowanie własnym życiem w obronie innych. Dzisiaj często mówimy o cichym bohaterstwie, bez broni i fizycznej walki.
Czym jest bohaterstwo?
Motyw bohaterstwa w literaturze romantycznej czy wojennej, a wcześniej także staropolskiej czy nawet antycznej albo średniowiecznej oznaczał walkę. Bohaterski był Roland, Achilles i Hektor w swojej walce, Skrzetuski z Ogniem i mieczem. Wszystkie te obrazy bohaterstwa w literaturze skupiały się najczęściej na walce, ryzykowaniu własnym życiem w celu odniesienia zwycięstwa, które wcale takie pewne nie było. Bohaterscy byli przecież także powstańcy warszawscy, heroicznym obrazem bohaterstwa są dzisiaj także polscy lotnicy w bitwie o Anglię. Czy dzisiaj jednak definicja na tym się kończy?
Czym dla człowieka jest bohaterstwo w XXI wieku?
Bohaterstwo to dzisiaj nadal odważna walka, gotowość do ryzykowania własnym życiem, ale i do niesienia pomocy. Symbol bohaterstwa stanowią dzisiaj zarówno obrońcy Mariupola, jak i wolontariusze, który od miesięcy niosą pomoc tym, którzy uciekają z Ukrainy. Dzisiaj znamy przykłady cichego bohaterstwa – pomocy niesionej bez rozgłosu, wspierania zbiórek na rzecz chorych, wspierania starszych lub potrzebujących w okolicy. Bohaterstwo Polaków w czasie II wojny światowej jest oczywiście ogromnie ważne, natomiast dzisiaj często bliżej nam do pozytywistów, którzy pokazywali jak ważna jest troska o to, co wokół nas, co możemy zmieniać każdego dnia.
Co to jest bohaterstwo?
Wydaje się, że bohaterstwem dzisiaj jest przede wszystkim gotowość do wychodzenia z własnej strefy komfortu, aby pomóc innym. Aby wspólnie czegoś dokonać, często za cenę poświęcenia.
Fot. Adobe Stock