Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować, na czym się skupić, od czego zacząć. Sprawa jest jednak znacznie prostsza, niż może się wydawać. Po prostu spróbuj.
Praktyka medytacji wymaga przede wszystkim regularności. Wracaj do niej najlepiej codziennie.
Medytacja – jak zacząć?
Medytacja dla początkujących osób może stanowić bardzo poważne wyzwanie. Najpierw warto dowiedzieć się, czym jest medytacja, na czym polega i jak działa. Pamiętaj, że najlepiej jest po prostu zacząć. Nie zastanawiaj się:
- jak i gdzie usiąść,
- jak długo medytować,
- czy włączyć muzykę i zapalić świece.
Oczywiście wszystkie te elementy na jakimś etapie mogą okazać się dla ciebie ważne, jednak na początku… po prostu zacznij. Zanim poznasz rodzaje medytacji, zaczniesz czytać więcej o mindfulness i medytacji, sprawdź w praktyce, jak to działa.
Jak medytować?
Medytację zacznij od wygodnego siadu tam, gdzie ci będzie najbardziej komfortowo i w takiej pozycji, w której czujesz się najlepiej. Usiądź, spróbuj i zobacz, jak będzie. Nie musisz od razu medytować pół godziny, nie musi to być nawet kwadrans. Zacznij od dwóch minut uważności (sprawdź, na czym polega uważność). Warto zacząć od takiego krótkiego odcinka, a następnie stopniowo go wydłużać. Nie ma obowiązku prowadzenia porannej medytacji, jednak wszyscy uznają, że jest to najlepsza pora na taką praktykę. Pozwala ci ona nastawić się dobrze na cały dzień.
Skup się na sobie. Na głębokim, powolnym, świadomie prowadzonym oddechu. Nie myśl, że coś robisz źle. Nie myśl o tym, że masz oczyszczać umysł. Nie odganiaj myśli, bo tylko stracisz na to energię.
Medytacja – ćwiczenia
Niezależnie, czy uprawiasz medytację na leżąco, czy w pozycji lotosu z jogi, pozwól myślom płynąć i powoli przyglądaj się im. Śledź swój oddech, jego drogę wewnątrz ciała. Licz oddechy, to pozwoli ci się skupić. W tym czasie umysł będzie próbował uciekać. To normalne, że myśli będą płynąć. Nie masz powodu, aby się tym denerwować. Po prostu jeśli dasz się temu porwać, wróć do liczenia od początku.