Wiele osób boi się zaangażowania w walkę o swoje prawa, zmianę otaczającego ich środowiska, przepisów, podejścia do wielu spraw. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że jeśli wszyscy będą stać z boku, to nic się nie zmieni.
Każdy ma wpływ na to, co się dzieje wokół niego. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.
Angażować się czy nie angażować?
Wiele osób obserwujących wydarzenia polityczne, na dużą i mniejszą skalę, jest niezadowolona. Zewsząd docierają głosy niezadowolenia, marudzenia, ale i rezygnacji. Niezależnie, czy chodzi o sprawy lokalne, ogólnopolskie, czy międzynarodowe. Stanie z boku i narzekanie niewiele zmieni. Jeśli się nie angażujesz, nie wyrażasz swojego zdania, nie pokazujesz, co i jak chcesz zmienić – nie masz prawa narzekać. W końcu przyszłość zależy tylko od nas: naszych wyborów, naszych decyzji, naszego zaangażowania.
Formy zaangażowania – jak walczyć o swoją przyszłość?
Angażować się można na wiele różnych sposobów.
- Przede wszystkim wiedz, że masz prawo do wyrażania swojego zdania. W ten sposób możesz walczyć o swoją przyszłość, swoje prawa. Protest to tylko jedna z takich form. Z jednej strony demonstrując wyrażasz swoje stanowisko, z drugiej – poprzez tę demonstrację wywierasz nacisk na władze, by podjęły dany temat. Aby jednak protesty przyniosły oczekiwane efekty, nie powinny mieć znamion wandalizmu i łamania prawa przez demonstrantów. Powinny też być dostosowane do zasad bezpieczeństwa – zwłaszcza w czasie pandemii.
- Bierz udział w wyborach. Do tych ogólnopolskich czy samorządowych musisz mieć oczywiście ukończone 18 lat. Zwróć jednak uwagę, że istnieją młodzieżowe rady miasta i inne podobne organizacje, w których możesz mieć swojego przedstawiciela. Nie rezygnuj z takiego prawa wyborczego. Jeśli nie podoba ci się to, co dzieje się w kraju, dorzuć swój głos do decyzji, kto i jak będzie sprawował władzę.
- Udzielaj się – jako wolontariusz, aktywista, społecznik. Wiele rzeczy można zrobić wspólnymi siłami. Organizacje pozarządowe, lokalne są otwarte na młodych, zaangażowanych ludzi. W takich miejscach możesz zrobić coś dla innych i ulepszyć świat, a także zdobyć doświadczenie, które pomoże ci działać jako osobie dorosłej.
Protestuj profesjonalnie
W ostatnich latach na całym świecie na sile przybierają różnego rodzaju protesty. Wiążą się one często z przesileniem społecznym – ludzie mają dość obecnej sytuacji i domagają się jej zmiany (w różnych wymiarach). Warto jednak do protestu podejść odpowiedzialnie. Pamiętaj, że ma to być forma wyrażenia swojego zdania, a nie pretekst do tego, żeby kogoś atakować lub niszczyć mienie publiczne i prywatne. Takie zachowania tylko szkodzą sprawie, o którą walczą protestujący. Zarówno policja, jak i opinia publiczna skupiają się wówczas na wykroczeniach zamiast na meritum protestu.
Zobacz także: Efekty wulgaryzmów w debacie publicznej
Fot. Niek Verlaan / Pixabay