AktualnościRelacje społeczne

Czy wulgarny język w dyskusji publicznej jest skuteczny?

Ostatnie burzliwe protesty w Polsce przesycone były hasłami i stwierdzeniami bardzo ostrymi, agresywnymi i wulgarnymi. Czy mimo ogromnej wyrazistości język tego typu przynosi oczekiwane efekty?

Wulgaryzmy w debacie publicznej

Obserwując lub biorąc udział wystąpieniach i akcjach publicznych coraz częściej jesteśmy świadkami agresji słownej. Niestety widać to nie tylko na różnego rodzaju protestach, ale również w wypowiedziach polityków. Czy tego typu język przynosi pozytywne skutki? Wzmacnia siłę argumentacji lub prowadzi do zdominowania dyskutanta? Zdecydowanie nie. Dlaczego?

  • Wulgaryzmy i słowne ataki skierowane w stronę przeciwników podnoszą temperaturę sporu, dodają emocji i zacietrzewiają obie strony, ale rzadko prowadzą do rozwiązania problemu. Częściej prowadzą do kłótni i wzajemnej nienawiści.
  • Niecenzuralne i obraźliwe słowa przesuwają ciężar z meritum, na formę. W efekcie przeciwnik zamiast odnosić się do stawianych mu zarzutów, domaga się przeprosin lub rekompensaty za obrażanie go.

Jakie skutki przynoszą agresywne demonstracje?

Czy pamiętasz protesty czarnoskórych Amerykanów wiosną 2020 w USA? Ich racje i złość miały uzasadnienie, jednak świat zapamiętał je jako chuligańskie burdy. Strajk Kobiet, mimo, że uzasadniony jest oburzeniem na bezlitosne, a czasem wręcz bezduszne prawo, zostaje przedstawiany jako wulgarne, niszczycielskie zachowanie protestujących. Celem protestów jest oczywiście poruszenie społeczeństwa i wpłynięcie na zmiany decyzji rządzących, ale bez merytorycznego głosu, efekt może zostać zniszczony.

Jak powinien wyglądać język publicznej dyskusji?

Jeśli chcesz zostać usłyszany, zrozumiany i zależy ci na tym, aby ludzie szanowali twoje stanowisko, postaw na profesjonalizm. Jest znacznie skuteczniejszy. A co nim jest?

  • Język konkretów – czytelnie prezentuj własne stanowisko, mów rzeczowo i na temat.
  • Silne, merytoryczne argumenty – każdą tezę popieraj przykładami, które potwierdzą słuszność twojego punktu widzenia.
  • Styl wypowiedzi – nie atakuj i nie krzycz; unikaj wulgaryzmów i słów, które mogą kogokolwiek urazić; nie trać kontroli nad emocjami. 

Pamiętaj, że hałas oczywiście przyciąga chwilowo uwagę, ale później często zostaje zapamiętany jedynie jako krzyk, a nie argumenty, które za nim stały.  Jeśli chcesz, aby twój głos był słyszany dziś i w przyszłości, ćwicz się w kulturze dyskusji.

Zobacz także: Złość i protest. Jak społeczeństwo budzi się do działania?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…