AktualnościRelacje społeczne

Czy wulgarny język w dyskusji publicznej jest skuteczny?

Ostatnie burzliwe protesty w Polsce przesycone były hasłami i stwierdzeniami bardzo ostrymi, agresywnymi i wulgarnymi. Czy mimo ogromnej wyrazistości język tego typu przynosi oczekiwane efekty?

Wulgaryzmy w debacie publicznej

Obserwując lub biorąc udział wystąpieniach i akcjach publicznych coraz częściej jesteśmy świadkami agresji słownej. Niestety widać to nie tylko na różnego rodzaju protestach, ale również w wypowiedziach polityków. Czy tego typu język przynosi pozytywne skutki? Wzmacnia siłę argumentacji lub prowadzi do zdominowania dyskutanta? Zdecydowanie nie. Dlaczego?

  • Wulgaryzmy i słowne ataki skierowane w stronę przeciwników podnoszą temperaturę sporu, dodają emocji i zacietrzewiają obie strony, ale rzadko prowadzą do rozwiązania problemu. Częściej prowadzą do kłótni i wzajemnej nienawiści.
  • Niecenzuralne i obraźliwe słowa przesuwają ciężar z meritum, na formę. W efekcie przeciwnik zamiast odnosić się do stawianych mu zarzutów, domaga się przeprosin lub rekompensaty za obrażanie go.

Jakie skutki przynoszą agresywne demonstracje?

Czy pamiętasz protesty czarnoskórych Amerykanów wiosną 2020 w USA? Ich racje i złość miały uzasadnienie, jednak świat zapamiętał je jako chuligańskie burdy. Strajk Kobiet, mimo, że uzasadniony jest oburzeniem na bezlitosne, a czasem wręcz bezduszne prawo, zostaje przedstawiany jako wulgarne, niszczycielskie zachowanie protestujących. Celem protestów jest oczywiście poruszenie społeczeństwa i wpłynięcie na zmiany decyzji rządzących, ale bez merytorycznego głosu, efekt może zostać zniszczony.

Jak powinien wyglądać język publicznej dyskusji?

Jeśli chcesz zostać usłyszany, zrozumiany i zależy ci na tym, aby ludzie szanowali twoje stanowisko, postaw na profesjonalizm. Jest znacznie skuteczniejszy. A co nim jest?

  • Język konkretów – czytelnie prezentuj własne stanowisko, mów rzeczowo i na temat.
  • Silne, merytoryczne argumenty – każdą tezę popieraj przykładami, które potwierdzą słuszność twojego punktu widzenia.
  • Styl wypowiedzi – nie atakuj i nie krzycz; unikaj wulgaryzmów i słów, które mogą kogokolwiek urazić; nie trać kontroli nad emocjami. 

Pamiętaj, że hałas oczywiście przyciąga chwilowo uwagę, ale później często zostaje zapamiętany jedynie jako krzyk, a nie argumenty, które za nim stały.  Jeśli chcesz, aby twój głos był słyszany dziś i w przyszłości, ćwicz się w kulturze dyskusji.

Zobacz także: Złość i protest. Jak społeczeństwo budzi się do działania?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
AktualnościHistoria

28. czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Czerwca 1956. Co się wtedy stało?

28 czerwca 1956 wybuchł w Poznaniu pierwszy w PRL-u strajk generalny….
HistoriaRelacje społeczne

Co to jest fake news? Po co są tworzone fake newsy?

Fake newsy znane i stosowane były od zamierzchłych czasów. To nieprawdziwe…