Sprawdź, jak to właściwie jest
Globalne ocieplenie to pojęcie odnoszące się do wzrostu średniej temperatury atmosfery przy powierzchni Ziemi, odnotowanego w ciągu ostatnich dekad. Zjawisko to jest niekorzystne i będzie postępować, jeśli ludzie nie zmienią sposobu gospodarowania zasobami naturalnymi planety.
Efekt cieplarniany – podwyższenie temperatury związane z obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze – samo w sobie jest korzystne. W przeciwnym razie średnia temperatura powietrza na Ziemi wynosiłaby -20oC. Globalne ocieplenie to nasilenie efektu cieplarnianego, które zaburza naturalne funkcjonowanie ziemskich ekosystemów.
Mity dotyczące globalnego ocieplenia klimatu
Można spotkać się z opiniami, że globalne ocieplenie klimatu ma więcej zalet niż wad, ponieważ dzięki niemu:
- możliwy jest dłuższy okres wegetacji i większe plony,
- zimą płacimy mniejsze rachunki za prąd,
- topiące się lodowce dadzą ludziom dostęp do złóż ropy naftowej.
Według niektórych teorii człowiek nie ma wpływu na zmiany w środowisku przyrodniczym wywołane ociepleniem klimatu, ponieważ emisja gazów cieplarnianych spowodowana jest wzrostem aktywności wulkanicznej.
Choć powyższe tezy nie są fałszywe, nieprawdą jest, że nie musimy obawiać się skutków globalnego ocieplenia, którego przyczyną jest przede wszystkim nadmierna emisja dwutlenku węgla, będąca konsekwencją działalności człowieka.
Fakty na temat skutków globalnego ocieplenia
Jeśli emisja gazów cieplarnianych (związana głównie z tradycyjnymi metodami dostarczania energii, wykorzystaniem paliw w transporcie, wycinką lasów czy hodowlą zwierząt) nie zostanie ograniczona, dalszy wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi doprowadzi do:
- topnienia lodowców i intensywniejszego parowania wód powierzchniowych, co zmieni globalną gospodarkę wodną,
- powiększania się obszarów pustynnych,
- coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze, powodzie, potężne huragany,
- niedoborów wody w różnych regionach Ziemi,
- wymierania coraz większej liczby gatunków roślin i zwierząt.
Z czasem warunki panujące na Ziemi staną się takie, że życie przestanie być na niej możliwe – także dla ludzi.
Zobacz także: Sprawdź, jak dbać o środowisko na duzą i mniejszą skalę