Badminton. Na czym polega? Zasady gry

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Spróbuj, naprawdę warto!

Badminton (często potocznie, lecz niewłaściwie określany jako „babington” albo „kometka”) jest jednym ze sportów rakietowych, który znajduje uznanie zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W badmintona rekreacyjnie można grać na podwórku czy plaży, ale jeśli myślisz o grze na boisku, to musisz poznać podstawowe zasady i punktację.
Wymiary boiska do badmintona powinny wynosić: 13,4 na 6,1 m z umieszczoną na środku siatką dzielącą go na dwie połowy. Na samym środku siatka powinna znajdować się na wysokości 152 cm, a jej górne brzegi na wysokości 155 cm. Do gry podwójnej obowiązuje całe boisko, natomiast do gry w singla wyłączone są zewnętrzne „korytarze”.

 

Badminton – jak przygotować się do gry?

 

Do gry potrzebne są rakiety do badmintona (a nie, jak często się je określa „paletki do badmintona”) oraz lotki do badmintona. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje sprzętu – od podstawowego dedykowanego amatorom, po profesjonalny dla zaawansowanych graczy. Osoby początkujące praktycznie w każdym sklepie sportowym mogą kupić gotowy zestaw do badmintona, składający się z rakiet i lotek.
W zależności od tego, gdzie znajduje się boisko i jaką ma nawierzchnię, należy dobrać odpowiedni strój sportowy i obuwie. Badminton jest wymagającą i dynamiczną grą, dlatego warto zadbać o swój komfort na korcie.

 

Badminton – zasady i punktacja podczas gry

 

Jeśli chodzi o zasady gry w badmintona, to mecze powinno rozgrywać się do dwóch wygranych setów – każdy z nich do 21 punktów. Oczywiście z zachowaniem zasady dwóch punktów przewagi (np. przy stanie 20:20 gra się do wygrania 22 punktów). Każdy punkt rozpoczyna się serwisem. Serwis polega na zagraniu lotki rakietą (lotka powinna być poniżej talii po przekątnej kortu). Serwis wykonuje zawodnik, który wygrał poprzedni punkt (a na początku meczu ten, który wygrał losowanie).
Podczas wymian zawodnicy mają za zadanie przebijanie lotki na drugą stronę siatki. Jeżeli lotka dotknie siatki i spadnie w pole gry, to punkt wygrywa zagrywający. Jeśli lotka wyląduje na aucie, to punkt trafia do rywala. Jest tak zarówno podczas wymian, jak i przy serwisie. Należy pamiętać, że podczas uderzenia lotki nie można przełożyć rakiety na stronę przeciwnika. Lotka w czasie gry nie może również dotknąć żadnego obiektu spoza kortu (np. sufitu), gdyż wiąże się to ze straceniem punktu.

Zobacz także:  Tenis stołowy (ping-pong). Na czym polega? Zasady gry
Fot. Adobe Stock

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane