Tenis stołowy (ping-pong). Na czym polega? Zasady gry

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Co warto wiedzieć o popularnym ping-pongu?

Tenis stołowy, czyli ping-pong, w Polsce należy do jednego z najpopularniejszych sportów pod względem uprawiania go amatorsko. Jest tak głównie dlatego, że nauka gry nie jest trudna, a podstawowy sprzęt i wynajem pomieszczenia ze stołem do ping-ponga nie wiążą się z dużym wydatkiem. Myślisz o regularnej grze w tenisa stołowego? Poznaj najważniejsze zasady i dowiedz się, jak się do tego przygotować!
Pierwszą styczność z ping-pongiem ma się zazwyczaj już w szkole. Często jednak w takich przypadkach zasady rywalizacji są umowne i nie odpowiadają tym odgórnie przyjętym i realizowanym na turniejowym poziomie.

 

Tenis stołowy – zasady, które powinieneś znać

 

Zasady gry w tenisa stołowego nie są skomplikowane. Każdy mecz składa się z setów. Zazwyczaj rywalizuje się do trzech lub czterech wygranych. W każdym secie walczy się o pojedyncze punkty, a wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie ich minimum 11, mając jednocześnie dwa „oczka” przewagi (np. 11:8, 16:14). Po zakończeniu każdego seta należy zmienić strony z przeciwnikiem.
Mecz powinien być poprzedzony losowaniem. Zwycięzca losowania ma prawo wyboru strony lub tego, kto rozpocznie spotkanie serwisem. Gracz rozpoczynający mecz serwuje dwa pierwsze punkty, dwa kolejne serwisy przysługują rywalowi i tak na zmianę. Podanie uważa się za poprawnie wykonane, kiedy po podrzuceniu piłki w powietrze uderzy się ją rakietką w taki sposób, że ta odbije się na stronie serwującego i przejdzie na pole rywala. Jeśli przy serwisie piłka dotknie siatki, to podanie jest powtarzane.

 

Tenis stołowy – jaki jest niezbędny sprzęt do gry?

 

Aby móc grać w ping-ponga, niezbędny jest stół do tenisa stołowego. Wiadomo, że jest to duży wydatek, dlatego lepiej skorzystać z dostępnych sal sportowych wyposażonych w stoły do ping-ponga, które są dostępne za darmo lub za niewielką opłatą. Ponadto trzeba posiadać rakietki do tenisa stołowego i piłeczki. O ile zakup piłeczek jest prosty, o tyle wybór rakietki może sprawić więcej problemów. Najlepiej wybierać rakietki drewniane. Bardzo ważnym elementem jest rodzaj i jakość okładziny, ponieważ to ona w dużej mierze decyduje o kontroli, szybkości uderzeń czy nadawaniu rotacji piłeczce.
Zobacz także:  Tenis ziemny. Na czym polega? Zasady gry.

Fot. Adobe Stock

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');