AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaKultura i sztukaScan for Fun

Wygrała essa i odklejka! Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022

W 2022 roku odbyła się 7. edycja konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, do której nadesłano ponad 8 tysięcy propozycji słów i wyrażeń. Na liście finałowej znalazło się jedynie 20 z nich. Znamy zwycięzców!

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku ma wskazywać najchętniej używane przez młode osoby na przestrzeni danego roku słowa i wyrażenia. 

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Oto zwycięzcy

Miejsce I wybrane przez internautów: „essa” – okrzyk zadowolenia, używany również jako powitanie lub pożegnanie. „Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i emocjonalna”.

Nagroda jury: „odklejka”- oznacza stany lub osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści.

Zobacz także: Top 20 słów na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Jak wybiera się Młodzieżowe Słowo Roku?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jury składające się z członków Rady Języka Polskiego zajmuje się przyjmowaniem i analizowaniem zgłoszeń oraz odrzuceniem tych, które nie spełniają wymogów plebiscytu, m.in. są wulgarne lub nawołują do przemocy. Słowa i wyrażenia, które zostaną zgłoszone najwięcej razy, trafiają na listę finałową. Później przeprowadzane jest ostateczne głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku i wyłaniani są zwycięzcy z największą liczbą głosów.

Młodzieżowe Słowo Roku – laureaci poprzednich lat

W 2016 roku słowem roku został „sztos”, w 2017 wygrało „XD”, w 2018 „dzban” i w 2019 – „alternatywka”. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie został rozstrzygnięty. W tegorocznej edycji poza miejscami na podium przyznano również dwie inne nagrody. Wyróżnienie otrzymało wyrażenie „odciszyć się”, a Nagrodę Jury słowo „mrozi”. Na podium w 2021 znalazły się określenia „śpiulkolot” (1. miejsce), „naura” (2. miejsce) i „twoja stara” (3. miejsce).

Fot. Adobe Stock