AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaKultura i sztukaScan for Fun

Wygrała essa i odklejka! Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022

W 2022 roku odbyła się 7. edycja konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, do której nadesłano ponad 8 tysięcy propozycji słów i wyrażeń. Na liście finałowej znalazło się jedynie 20 z nich. Znamy zwycięzców!

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku ma wskazywać najchętniej używane przez młode osoby na przestrzeni danego roku słowa i wyrażenia. 

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Oto zwycięzcy

Miejsce I wybrane przez internautów: „essa” – okrzyk zadowolenia, używany również jako powitanie lub pożegnanie. „Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i emocjonalna”.

Nagroda jury: „odklejka”- oznacza stany lub osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści.

Zobacz także: Top 20 słów na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Jak wybiera się Młodzieżowe Słowo Roku?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jury składające się z członków Rady Języka Polskiego zajmuje się przyjmowaniem i analizowaniem zgłoszeń oraz odrzuceniem tych, które nie spełniają wymogów plebiscytu, m.in. są wulgarne lub nawołują do przemocy. Słowa i wyrażenia, które zostaną zgłoszone najwięcej razy, trafiają na listę finałową. Później przeprowadzane jest ostateczne głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku i wyłaniani są zwycięzcy z największą liczbą głosów.

Młodzieżowe Słowo Roku – laureaci poprzednich lat

W 2016 roku słowem roku został „sztos”, w 2017 wygrało „XD”, w 2018 „dzban” i w 2019 – „alternatywka”. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie został rozstrzygnięty. W tegorocznej edycji poza miejscami na podium przyznano również dwie inne nagrody. Wyróżnienie otrzymało wyrażenie „odciszyć się”, a Nagrodę Jury słowo „mrozi”. Na podium w 2021 znalazły się określenia „śpiulkolot” (1. miejsce), „naura” (2. miejsce) i „twoja stara” (3. miejsce).

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiNauki ścisłeWiedzieć więcej

Tajemniczy piorun kulisty. Co to takiego i kiedy się pojawia?

Piorun kulisty pojawia się bardzo rzadko, przez co jest zjawiskiem dość…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…