Zalety sztucznej inteligencji zachęcają coraz większą grupę przedsiębiorców, badaczy, medyków oraz zwykłych ludzi do tego, aby korzystać z możliwości, jakie dają nam dzisiaj zaawansowane roboty i oprogramowania.
Wady i zalety sztucznej inteligencji nie równoważą się. Zalet jest zdecydowanie więcej. Ważne jest jednak to, na ile w przyszłości będziemy potrafili wykorzystać potencjał, jaki ma sztuczna inteligencja.
Zalety sztucznej inteligencji – szybciej, sprawniej, efektywniej
Plusy i minusy sztucznej inteligencji to dyskusja o przyszłości naszego świata. Sztuczna inteligencja (SI) bez wątpienia będzie w nim odgrywać ważną rolę. Zdając sobie sprawę z zagrożeń sztucznej inteligencji, możemy jeszcze lepiej wykorzystać jej zalety. Do korzyści płynących z SI zaliczyć zaś trzeba:
- przyspieszenie procesów produkcyjnych i usługowych, a tym samym optymalizację kosztów, co przekładać się powinno na niższą cenę towarów i usług,
- zminimalizowanie błędów w wielu obszarach – automatyzacja, praca na gotowych schematach, strukturach pozwala uniknąć błędów często wynikających z tzw. czynnika ludzkiego,
- lepsze dopasowanie produktów do konkretnych potrzeb – im więcej danych nie tylko zbierać, ale i analizować będzie sztuczna inteligencja, tym większa szansa, że rozwiązania przez nią zaproponowane będą coraz bardziej skuteczne.
Plusy i minusy sztucznej inteligencji – czego jest więcej?
Wydaje się, że korzyści ze sztucznej inteligencji jest zdecydowanie więcej. Widać to już we współczesnym świecie, który i tak nie wykorzystuje pełnego potencjału SI. Do zalet sztucznej inteligencji w medycynie dopiero się przekonujemy. Okazuje się jednak, że takie rozwiązania jak:
- opaski monitorujące,
- zaawansowane systemy diagnostyczne,
- rozbudowane algorytmy do analizy danych płynących z naszego organizmu
w ogromnym stopniu przyczyniają się do poprawy procesów diagnostycznych i szybszego stawiania wstępnych diagnoz.
Inteligentne domy, automatyczne sterowanie klimatyzacją, urządzenia domowe oparte o czujniki, które pozwalają na samodzielne uruchomienie sprzętu w razie potrzeby – to wszystko korzyści sztucznej inteligencji, z których korzystamy na co dzień.
Fot. Adobe Stock