Wilki w Polsce były kiedyś bardzo popularne, niestety na skutek działalności człowieka zwierzęta te prawie wyginęły w naszym kraju.
Wilk w Polsce praktycznie zniknął w latach 70. XX wieku i były tego dwie główne przyczyny. Przede wszystkim na wilki można było polować bez ograniczeń, a po drugie niszczono lasy, ich naturalne siedliska, które zamieniano na pola uprawne lub osiedla mieszkaniowe.
Od bóstwa do wroga, czyli historia wilka w Polsce
W czasach pogańskich wilki były czczone, a w wierzeniach dawnych Słowian łączone były z Perunem – bogiem burzy, piorunów i wojny. Wilk – towarzysz Peruna był traktowany jako istota boska.
Wszystko zmieniło się w średniowieczu, kiedy to wilka zaczęto traktować jako szkodnika i drapieżnika, który atakuje ludzi i zwierzęta. W XVI wieku król Stefan Batory wydał dekret, w którym nakazał zabicie wszystkich wilków na terenie Polski. Prawo to obowiązywało również w kolejnych wiekach, co skutkowało nieograniczonymi polowaniami na tego drapieżnika. W efekcie w latach 70. XX wieku liczba wilków w Polsce spadła do zaledwie 100 osobników i uznano je za zwierzęta zagrożone wyginięciem.
Wtedy na szczęście podjęto decyzję o ratowaniu tego drapieżnika. W 1998 roku wilk został uznany za zwierzę chronione, a Polska przystąpiła do europejskiego programu ochrony wilka. Działania te przyniosły poprawę i obecnie w Polsce żyje około 2 tys. wilków.
Zobacz także: Jak wilki z Yellowstone uratowały park
Gdzie mieszkają wilki w Polsce?
Jednym z miejsc, gdzie żyje najwięcej wilków w naszym kraju, są Bieszczady. Jest to też jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie wilki mieszkają na wolności. Według ekspertów są to największe i najdziksze wilki żyjące na naszym terytorium a także (ze względu na dzikość) jedne z najmniej poznanych wilków w całej Europie. W Bieszczadach można obserwacji wilki w ich naturalnym środowisku. Organizowane są tam specjalne wycieczki z przewodnikiem, które pozwalają turystom poznać zwyczaje tych zwierząt i dowiedzieć się więcej o ich życiu.
Ciekawostki o wilkach
- Wilki żyją w stadach (watahach), które składają się z kilku lub kilkunastu osobników. Najważniejszą rolę w stadzie pełni para alfa, czyli najstarsi, najbardziej doświadczeni samiec i samica.
- Wilk szary to jeden z największych drapieżników żyjących w Polsce. Dorosły wilk waży od 30 do 80 kg. Najczęściej samce są większe od samic. Wilki żyją średnio 6-8 lat, choć niektóre osobniki mogą żyć nawet 10-12 lat.
- Wilki żywią się zwierzętami roślinożernymi, takimi jak jelenie i dziki, przez co odgrywają ważną rolę w ekosystemie lasów, ponieważ pomagają regulować populacje różnych gatunków zwierząt.
- Często uważa się, że wilki wyją do księżyca, ale to nieprawda. Wycie wilków jest sposobem komunikacji, nawet na duże odległości, niezależnie od fazy księżyca. Wilki często wyją przed polowaniem lub po nim, gdy chcą zlokalizować resztę stada, chcą ostrzec się wzajemnie przed niebezpieczeństwem lub by się przywitać.
Źródła:
- Polskiwilk.org.pl https://www.polskiwilk.org.pl/wilk
- Wwf.pl https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/wilk
Fot. Adobe Stock