BiologiaCiekawostkiEkologia

Jak wilki z Yellowstone uratowały Park? Niesamowite doświadczenie [WIDEO]

Park Yellowstone to najstarszy na świecie park narodowy. Założony został w 1872 roku i ma aż 8 980 km² powierzchni. Poznaj niesamowitą historię Yellowstone, wilków i żyjących tam zwierząt. 

Przed laty rozsławił go sympatyczny miś Yogi, bohater popularnej kreskówki. Co prawda żył w wymyślonym parku Jeelystone, ale było to oczywiste nawiązanie do Parku  Yellowstone. Teraz słynne na cały świat są wilki z Yellowstone, które uratowały Park przed wyniszczeniem.

Człowiek i wilki w Yellowstone. Tragiczna decyzja ludzi

Przez setki lat na terenie Parku wszystko działało zgodnie z naturą, a równowaga biologiczna wydawała się bardzo stabilna. Wtedy niestety zaczął działać człowiek. Wilki w USA uznano za groźne zwierzęta i wprowadzono rządowy program zwalczania wilka szarego. W 1926 roku zabity został ostatni wilk w Yellowstone. W ten sposób została zachwiana równowaga biologiczna i pewnie niewielu zdawało sobie sprawę, jak fatalne skutki to przyniesie.

Zobacz także: Zwierzęta zagrożone wyginięciem i ich znaczenie

Niedoceniane znaczenie wilków. Ich wytępienie miało fatalny wpływ na Park Yellowstone

Kiedy zniknęły wilki, pozbawione naturalnego wroga jelenie czy łosie rozmnożyły się w bardzo dużej liczbie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że tak duża populacja zwierząt roślinożernych potrzebowała dużo więcej pożywienia. Przez to bardzo ucierpiała flora Parku. Zwierzęta te dosłownie pochłaniały młode drzewa liściaste, takie jak np. osika czy topola a także wierzby rosnące przy brzegach rzek. To stało się fatalne w skutkach dla bobrów. Pozbawione żywności i materiału do budowy tam, zaczęły powoli znikać z terenu Parku Yellowstone. Brak budowanych przez bory tam spowodował osuszanie sezonowych rozlewisk i znaczne przyspieszenie nurtu potoków. A to z kolei powodowało erozję gleby i okolicznych skał. 

Innym problemem okazał się bardzo duży wzrost populacji kojotów, które są naturalnym wrogiem antylop długonogich. Nie trudno się domyślić, że populacja tych drugich zwierząt zaczęła się bardzo szybko kurczyć.

Powrót wilków do Yellowstone. Niesamowita przemiana krajobrazu 

Wreszcie, po około 70 latach od wybicia wilków w Parku, człowiek podjął słuszne działanie. W 1995 roku na teren Parku wypuszczono 14 wilków szarych złapanych w Kanadzie. Po ich pojawieniu się, jelenie musiały opuścić tereny, na których zaczęła polować wilcza wataha. Dzięki sprzyjającym warunkom wilki rozmnażały się błyskawicznie. To sprawiło, że jelenie i łosie coraz rzadziej pojawiały się w okolicach wód płynących. To spowodowało odwrót sytuacji – drzewa zielone szybko zaczęły się odradzać, do Parku wróciły bobry, które znów zaczęły budować tamy. Dzięki powstałym w ten sposób rozlewiskom powstrzymywana została erozja ziemi, pojawiły się też małe jeziorka, a w nich kaczki i wiele innych ptaków, piżmaki i wydry. Zmienił się nawet bieg rzek, które zaczęły meandrować, nawadniając teren.

Wilki ograniczyły też populację kojota, dzięki czemu odrodziła się nie tylko populacja antylop, ale też m.in. lisów, łasic, sów i orłów. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że wilki uratowały Park Yellowstone. 

Źródła:

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…