CiekawostkiRelacje społeczne

Kim są osoby z pokolenia X?

Kolejnym pokoleniem, które pojawiło się po generacji baby boomers zwanej też boomerami, są osoby z generacji X, urodzone pomiędzy 1965 a 1980 rokiem.

Dlaczego tę generację oznaczono symbolem X? Ma to oznaczać pewną niewiadomą związaną z osobami z tego pokolenia, a także zagubieniem w chaosie rzeczywistości i poszukiwaniem sensu życia. Nazwa ta pierwszy raz użyta została przez Douglasa Couplanda w książce pod tytułem „Generacja X”. Określenie to stało się popularne w latach 90. i dotyczy ludzi, którzy dorastali w czasie rewolucji kulturowej i technologicznej, ale jeszcze przed erą internetu i mediów społecznościowych.

Pokolenie X – charakterystyka 

Bardzo często osoby z generacji X są niezależne i samodzielne. Wszystko dlatego, że ich rodzice skupieni byli na pracy i utrzymaniu rodziny, przez co młodzi musieli zajmować się sobą sami. 

Przy podejmowaniu decyzji osoby z pokolenia X kierują się przede wszystkim faktami i danymi, rzadko działają spontanicznie bez wcześniejszego dokładnego przygotowania. Pokolenie X to również osoby ambitne i zdecydowane w działaniu.

Osoby z generacji X w Polsce wychowane były w czasach, w których wolność była bardzo ograniczona (w naszym kraju osoby z pokolenia X nazywane są też generacją PRL), dlatego pokolenie X ma naturalną nieufność wobec władzy i instytucji, i osoby te wolą działać na własną rękę.

Kult pracy cechą wyróżniającą pokolenie X 

Ludzie z pokolenia X, wzorując się na swoich rodzicach, przykładają ogromną wagę do wykonywanej pracy. Wielu z nich traktuje ją jak najważniejszą wartość w życiu, co może prowadzić nawet do pracoholizmu. Duże wyzwania stawiane sobie w związku z pracą wpływają na duży stres, który dotyka osób z generacji X. To z kolei może odbijać się na ich zdrowiu. 

Osoby z pokolenia X musiały (i często nadal muszą) borykać się z wieloma problemami i wyzwaniami, głównie w związku z niepewnymi czasami, w których przyszło im żyć. Przede wszystkim przełom lat 80. i 90. w Polsce to czas transformacji, zmiany systemu z komunizmu na kapitalizm, czas galopującej inflacji i kryzysu na rynku pracy. Wiele osób z generacji X zaczynających dorosłe życie miało wówczas problemy ze znalezieniem zatrudnienia. To z kolei miało wpływ na mniejszą stabilność finansową, przede wszystkim w porównaniu do ich rodziców, osób z pokolenia boomer. Pokolenie X, mimo, że zaczęło korzystać z otwartych granic (wcześniej wyjazd za granicę był bardzo trudny), to ma duże braki w znajomości języków obcych, a to ogranicza dostęp do dobrze płatnej pracy. Konsekwencją tej sytuacji jest stawianie pracy jako najważniejszej wartości, a to doprowadza często do ograniczenia czasu, który można spędzić z najbliższymi. 

Zobacz także: Pokolenie Y – kim są millennialsi?

Wyzwania dla pokolenia X 

Głównym wyzwaniem dla osób z pokolenia X stało się dostosowanie do dynamicznych zmian w otaczającym świecie. Dla osób, które cenią stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, jest to ogromny problem.

Innym wyzwaniem, z którym radzić sobie muszą przedstawiciele generacji X są dynamiczne zmiany w technologii (przede wszystkim ogromne znaczenie, które uzyskał internet i media społecznościowe). Nie wszystkie osoby z tego pokolenia potrafią radzić sobie z tymi zmianami tak jak młodsze pokolenia, a zwłaszcza generacja Z. Co ważne, wiele osób z pokolenia X może w związku z tym odczuwać dużą presję środowiska, a także lęk przed odrzuceniem. 

Źródła:

  • Encyklopedia zarządzania https://mfiles.pl/pl/index.php/Generacja_X 
  • Uwb.edu.pl https://uwb.edu.pl/aktualnosci/my-z-pokolenia-bb-x-y-z-czyli-co-laczy-a-co-dzieli-mlodych-i-starszych-pokoleniowa-analiza-eksperta-uwb-4578.html

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?