CiekawostkiRelacje społeczne

Kim są osoby z pokolenia X?

Kolejnym pokoleniem, które pojawiło się po generacji baby boomers zwanej też boomerami, są osoby z generacji X, urodzone pomiędzy 1965 a 1980 rokiem.

Dlaczego tę generację oznaczono symbolem X? Ma to oznaczać pewną niewiadomą związaną z osobami z tego pokolenia, a także zagubieniem w chaosie rzeczywistości i poszukiwaniem sensu życia. Nazwa ta pierwszy raz użyta została przez Douglasa Couplanda w książce pod tytułem „Generacja X”. Określenie to stało się popularne w latach 90. i dotyczy ludzi, którzy dorastali w czasie rewolucji kulturowej i technologicznej, ale jeszcze przed erą internetu i mediów społecznościowych.

Pokolenie X – charakterystyka 

Bardzo często osoby z generacji X są niezależne i samodzielne. Wszystko dlatego, że ich rodzice skupieni byli na pracy i utrzymaniu rodziny, przez co młodzi musieli zajmować się sobą sami. 

Przy podejmowaniu decyzji osoby z pokolenia X kierują się przede wszystkim faktami i danymi, rzadko działają spontanicznie bez wcześniejszego dokładnego przygotowania. Pokolenie X to również osoby ambitne i zdecydowane w działaniu.

Osoby z generacji X w Polsce wychowane były w czasach, w których wolność była bardzo ograniczona (w naszym kraju osoby z pokolenia X nazywane są też generacją PRL), dlatego pokolenie X ma naturalną nieufność wobec władzy i instytucji, i osoby te wolą działać na własną rękę.

Kult pracy cechą wyróżniającą pokolenie X 

Ludzie z pokolenia X, wzorując się na swoich rodzicach, przykładają ogromną wagę do wykonywanej pracy. Wielu z nich traktuje ją jak najważniejszą wartość w życiu, co może prowadzić nawet do pracoholizmu. Duże wyzwania stawiane sobie w związku z pracą wpływają na duży stres, który dotyka osób z generacji X. To z kolei może odbijać się na ich zdrowiu. 

Osoby z pokolenia X musiały (i często nadal muszą) borykać się z wieloma problemami i wyzwaniami, głównie w związku z niepewnymi czasami, w których przyszło im żyć. Przede wszystkim przełom lat 80. i 90. w Polsce to czas transformacji, zmiany systemu z komunizmu na kapitalizm, czas galopującej inflacji i kryzysu na rynku pracy. Wiele osób z generacji X zaczynających dorosłe życie miało wówczas problemy ze znalezieniem zatrudnienia. To z kolei miało wpływ na mniejszą stabilność finansową, przede wszystkim w porównaniu do ich rodziców, osób z pokolenia boomer. Pokolenie X, mimo, że zaczęło korzystać z otwartych granic (wcześniej wyjazd za granicę był bardzo trudny), to ma duże braki w znajomości języków obcych, a to ogranicza dostęp do dobrze płatnej pracy. Konsekwencją tej sytuacji jest stawianie pracy jako najważniejszej wartości, a to doprowadza często do ograniczenia czasu, który można spędzić z najbliższymi. 

Zobacz także: Pokolenie Y – kim są millennialsi?

Wyzwania dla pokolenia X 

Głównym wyzwaniem dla osób z pokolenia X stało się dostosowanie do dynamicznych zmian w otaczającym świecie. Dla osób, które cenią stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, jest to ogromny problem.

Innym wyzwaniem, z którym radzić sobie muszą przedstawiciele generacji X są dynamiczne zmiany w technologii (przede wszystkim ogromne znaczenie, które uzyskał internet i media społecznościowe). Nie wszystkie osoby z tego pokolenia potrafią radzić sobie z tymi zmianami tak jak młodsze pokolenia, a zwłaszcza generacja Z. Co ważne, wiele osób z pokolenia X może w związku z tym odczuwać dużą presję środowiska, a także lęk przed odrzuceniem. 

Źródła:

  • Encyklopedia zarządzania https://mfiles.pl/pl/index.php/Generacja_X 
  • Uwb.edu.pl https://uwb.edu.pl/aktualnosci/my-z-pokolenia-bb-x-y-z-czyli-co-laczy-a-co-dzieli-mlodych-i-starszych-pokoleniowa-analiza-eksperta-uwb-4578.html

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…