CiekawostkiRelacje społeczne

Pokolenie Z – co to za osoby? Charakterystyka generacji Z

Pokolenie Z pojawiło się po milenialsach i umownie są to ludzie urodzeni w latach 1997 – 2012. 

O ile milenialsi wchodzili w życie wraz z rozwojem technologii, to osoby z pokolenia Z czyli dzisiejsza młodzież od samego urodzenia żyją w erze nowoczesnych technologii, internetu, mediów społecznościowych i dzięki temu posiadają wysoką znajomość i zręczność w korzystaniu z tych narzędzi. Brzmi znajomo?

Pokolenie Z – charakterystyka. Te cechy wyróżniają  generację Z

Pokolenie Z ma kilka cech wspólnych z poprzedzającym je pokoleniem Y. Jest to przede wszystkim życie w świecie zróżnicowanym kulturowo, rasowo i religijnie, co wpływa na dużą tolerancję osób z obu tych pokoleń. Również dążenie do zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a rodzinnym jest tym co łączy pokolenie Z z milenialsami. Jeśli chodzi o  różnice, to osoby należące do pokolenia Z generalnie cechują się elastycznością. Bardzo szybko adaptują się do zmian w otaczającym świecie i przyswajają nowe informacje, co pozwala im odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Pokolenie Z jest też bardzo samodzielne i niezależne. Wpływ na to ma wczesny dostęp do informacji i, co ważne z bardzo różnych źródeł. Osoby z pokolenia Z potrafią też wykorzystywać nowoczesne technologie do rozwiązywania problemów. Bardzo dużą zaletą osób z pokolenia Z jest angażowane się w różne akcje społeczne związane m.in. z ochroną środowiska, walką o prawa człowieka, równości płci i szacunku dla różnorodności.

Inne cechy pokolenia Z 

Wśród innych cech wyróżniających pokolenie Z warto wymienić:

  • Technologiczną biegłość – osoby z pokolenia Z dorastały w erze cyfrowej i są bardzo biegłe w korzystaniu z różnego rodzaju urządzeń oraz aplikacji. Potrafią szybko i sprawnie obsługiwać komputery, smartfony, tablety oraz korzystać z mediów społecznościowych.
  • Kreatywność – ludzie z pokolenia Z są bardzo kreatywni i otwarci na innowacje. Potrafią myśleć poza schematami i proponować nowe, niekonwencjonalne rozwiązania.
  • W pracy pokolenie Z najlepiej odnajduje się w różnorodnych zespołach i w otoczeniu ludzi o różnym pochodzeniu kulturowym, płci czy orientacji seksualnej. Ważne są dla nich otwartość i elastyczność w miejscu pracy.

Zobacz także: Kim są osoby z pokolenia X?

Wyzwania pokolenia Z  

Pokolenie Z ze względu na swoje podejście do życia ma pewne trudności, które musi zwalczyć. Niektóre z ich zachowań traktowane są jako wady.

  • Osoby z pokolenia Z są bardzo uzależnione od technologii. Mają trudności w funkcjonowaniu bez internetu i mediów społecznościowych, a co za tym idzie nie nawiązują zbyt wielu bezpośrednich kontaktów, a życie społeczne przenoszą do sieci.
  • W związku z tym, że pokolenie Z wychowywało się w czasie błyskawicznego przepływy informacji, najczęściej krótkiej i dynamicznej, mogą mieć kłopot ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas na jakiejś czynności.
  • Ludzie z pokolenia Z są często narażeni na wiele negatywnych treści w internecie, takich jak przemoc i dezinformacja. To może mieć negatywny wpływ na ich postrzeganie świata i styl życia.

Źródła:

  • gazeta.sgh.waw.pl https://gazeta.sgh.waw.pl/absolwenci/pokolenie-z-wkracza-na-scene 
  • uw.edu.pl https://www.uw.edu.pl/jak-pokolenie-z-widzi-przyszlosc/

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…