CiekawostkiRelacje społeczne

Boomer i baby boomer – kto to jest i co oznaczają te określenia?

Boomer to skrót od „baby boomer”, który dotyczy osób urodzonych w okresie powojennym, czyli w latach 1946-1964. Kiedyś była to po prostu nazwa tej grupy, z czasem stało się określeniem ironicznym, stosowanym w młodzieżowym slangu.

Boomer – co to znaczy? Kto to taki?

Obecnie slangowe określenie boomer [czytaj bumer] odnosi się zwykle do pokolenia obecnych rodziców a nawet dziadków. Co się za nim kryje? Boomer to osoba „z poprzedniego tysiąclecia”, zwykle konserwatywna, nie rozumiejąca współczesnych technologii i współczesnego podejścia do świata. Często też tęskniąca za przeszłością.

Z kolei zwrot „ok boomer” oznacza kpinę z poglądów osób ze starszych pokoleń i ucięcie dyskusji z taką osobą. W Polsce w wolnym tłumaczeniu stwierdzenie to oznacza „Cicho dziadku!”. Stwierdzenie to weszło nawet do polityki. 25-letnia posłanka z Nowej Zelandii Chlöe Swarbrick zwróciła się słowami „ok boomer” do starszego posła, który zarzucał jej kłamstwo w sprawie raportu o zanieczyszczeniach produkowanych przez Nową Zelandię i ich wpływie na zmianę klimatu.

Samo słowo boomer lub baby boomer do języka potocznego weszło jednak znacznie wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce pod koniec lat 70. Twórca tego określenia nie jest dokładnie znany, ale często przypisuje się je dziennikarzowi telewizyjnemu Davidowi Carrowi, który miał go po raz pierwszy użyć w swoim programie w 1979 roku. Wtedy określenie to było jeszcze neutralne. Opisywało grupę osób urodzonych w okresie – tzw. baby boomu.

Czym był baby boom? 

Baby boom to okres po II wojnie światowej, w którym nastąpił gwałtowny wzrost liczby urodzeń w wielu krajach, przede wszystkim w USA, Kanadzie i krajach Europy Zachodniej. Zjawisko to było spowodowane wzrostem stabilizacji politycznej, gospodarczej i społecznej po wojnie. Horror wojenny minął, a przyszłość wydawała się jasna i pełna obietnic. Ludzie byli szczęśliwi i optymistyczni co skłaniało ich do zakładania rodzin i odbudowywania życia po zawierusze wojennej. Efektem tego był znaczny wzrost narodzin dzieci i wyż demograficzny. Polski baby boom nie był jednak tak radosny, ze względu na kolejne traumy komunizmu i trudy PRL-u.

Polski baby boomer – kto to

To, kim jest baby boomer i jakie ma zachowania czy poglądy, zależy w dużej mierze od kraju i kręgu kulturowego, w którym się urodził. Pokolenie polskich baby boomerów wychowane zostało w bardzo trudnych czasach powojennych. Ich dorastanie i kształtowanie osobowości naznaczone było opowieściami rodziców o tragicznych, traumatycznych przeżyciach wojennych. Dzieciństwo związane było z ciężką odbudową zniszczonego kraju. Dlatego najważniejsze dla polskich baby boomerów są stabilizacja i bezpieczeństwo, zwykle nie lubią zmian. I właśnie dlatego jest taka duża rozbieżność między boomerami a osobami z pokolenie X, Y czy generacji Z, którzy wychowani zostali w zupełnie innych warunkach.

Zobacz także: Pokolenie Y, czyli kim są milenialsi?

Źródła:

  • uwb.edu.pl https://uwb.edu.pl/aktualnosci/my-z-pokolenia-bb-x-y-z-czyli-co-laczy-a-co-dzieli-mlodych-i-starszych-pokoleniowa-analiza-eksperta-uwb-4578.html 
  • businessinsider.com.pl https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/millenials-pokolenie-x-y-z-i-baby-boomers-kim-sa-na-rynku-pracy/6e53lmr
Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…