Obszary działania UE w czasie pandemii
Unia Europejska była początkowo mocno krytykowana za spóźnioną reakcję na rozwijającą się na terenie starego kontynentu epidemię SARS-CoV-2. Dzisiaj jednak podjęto wiele działań, które istotnie pomagają państwom członkowskim w walce z koronawirusem.
Unia Europejska podejmuje przede wszystkim działania dotyczące pomocy w zakresie ochrony zdrowia obywateli UE. Stara się także wspomóc państwa członkowskie w ratowaniu gospodarki.
Działania Unii Europejskiej w walce z koronawirusem
Unia Europejska skoncentrowała bardzo dużą część swoich działań na walce z koronawirusem. Aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie się, zamknięto granice zewnętrzne dla podróży, które nie są konieczne. Jednocześnie utrzymano transport niezbędnych towarów w całej UE dzięki priorytetowym pasom ruchu. W ramach Mechanizmu Ochrony Ludności członkowie UE mają dostęp do zapasów środków takich jak respiratory czy maski ochronne w ramach RescEU. Ponadto, w ramach unijnego programu badawczego „Horyzont 2020” finansowanych jest 18 projektów badawczych realizowanych przez 151 zespołów z Europy, których celem jest znalezienie lekarstwa na COVID-19-19.
Jak UE ratuje gospodarkę?
Koronawirus dotyka bardzo mocno wiele gałęzi gospodarki, dlatego Komisja Europejska planuje stworzenie nowego budżetu na lata 2021–2028, który ma zawierać pakiet stymulacyjny na rzecz ratowania europejskiej gospodarki. Z kolei Europejski Bank Centralny zapewnił 750 mld euro na zmniejszenie długu publicznego, oprócz tego 120 mld na luzowanie ilościowe i 20 mld na wykup długów. Państwom członkowskim udostępniono także 37 mld euro z funduszy strukturalnych UE na rozwiązanie kryzysu związanego z koronawirusem. Poza tym UE pomogła w repatriacji obywateli państw członkowskich, którzy pozostawali poza jej granicami w momencie rozwoju epidemii.
Zobacz także: Jak powstaje szczepionka na SARS-CoV-2