Znasz tę grę?
Mimo że squash nie jest tak popularną dyscypliną sportową, jak inne sporty rakietowe (np. badminton, tenis ziemny czy stołowy), to cały czas zyskuje nowych zwolenników. Prawdopodobnie, gdyby nie dosyć ograniczona dostępność kortów do squasha (najczęściej są zlokalizowane w większych miastach), graczy byłoby zdecydowanie więcej. Jeśli macie w pobliżu kort do squasha, to warto z tego skorzystać. Wcześniej jednak koniecznie zapoznajcie się z zasadami gry!
Regularna gra w squasha może przynieść wiele korzyści. Poza miłym spędzeniem czasu można spalić sporo kalorii i poprawić kondycję. Należy jednak wiedzieć, że w squashu bardzo ważna jest technika uderzeń i poruszania się po korcie. Z tego względu od samego początku trzeba poświęcić trochę czasu na pracę nad tymi elementami.
Squash – zasady, które warto znać
Technika i poruszanie się – to jedna, a zasady gry – to druga bardzo istotna w squashu kwestia. Wprawdzie zasady gry w squasha nie są skomplikowane, ale jeśli nigdy nie miałeś z nimi do czynienia, to przed pierwszą grą musisz uzupełnić wiedzę w tym temacie. Mecz squasha rozgrywa się do trzech wygranych setów – każdy do 11 punktów (od stanu 10:10 obowiązuje zasada do uzyskania dwóch punktów przewagi).
Punkty rozpoczyna się serwisem. Osoba serwująca musi przynajmniej jedną stopą znaleźć się w polu serwisowym (nie może jednak dotykać stopą żadnej z linii ograniczających kwadrat). Po wyborze prawej lub lewej strony boiska musi zagrać tak, by piłka odbiła się od przedniej ściany poniżej górnej linii autu i powyżej linii serwisowej, a następnie od przeciwległej ćwiartki boiska. Przed drugim kozłem piłki odbierający gracz musi uderzyć ją w taki sposób, by trafiła w ścianę przednią powyżej dolnej linii i poniżej górnej linii autowej. Piłka może odbić się od ścian bocznych i tylnej w dowolnej konfiguracji przed lub po odbiciu od podłogi kortu.
Zasady gry squasha – przeszkadzanie, obrót, trafienie piłką w przeciwnika
Gra w squasha nie jest trudna, ale tylko pod warunkiem poznania podstawowych zasad. A te dotyczą również konkretnych sytuacji na korcie takich jak przeszkadzanie, obrót czy trafienie piłką w przeciwnika. Trzeba pamiętać o tym, że każdy z graczy musi zrobić drugiemu zawodnikowi miejsce na wykonanie prawidłowego uderzenia w każdą część ściany frontowej. W innym przypadku gracz, który nie zrobił wszystkiego, by rywal mógł odebrać piłkę, przegrywa punkt. Należy też wiedzieć, że podczas wymian zawodnicy nie mogą wykonywać obrotów, gdyż to także wiąże się ze stratą punktu. Kiedy natomiast podczas wymiany jeden z zawodników zostanie trafiony piłką, to zostaje ona przerwana. Jeżeli uderzenie byłoby prawidłowe, to punkt wygrywa osoba, która je wykonała. Jeśli natomiast uderzyła lub uderzyłaby w ścianę boczną, ale dotarłaby do ściany frontowej, to należy zagrać tzw. LET, czyli ponowne rozpoczęcie zagrania z pola serwisowego.
Zobacz także: Badminton. Na czym polega? Zasady gry
Fot. Adobe Stock