Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?

W niektórych krajach sondaże preferencji wyborczych wykonywane są rzadko lub w ogóle. Natomiast w Polsce praktycznie codziennie mamy do czynienia z ogłoszeniem nowych wyników badań sondażowych.

Warto pamiętać o tym, że niektóre sondaże zlecane są na potrzeby różnych partii czy kandydatów. Wtedy respondenci mogą być dobierani w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany rezultat.

 

Czy sondaże są reprezentatywne?

 

Podstawową kwestią dotyczącą sondaży jest pytanie o ich reprezentatywność. Co to oznacza? Otóż przebadanie próby reprezentatywnej pozwala wyciągać wnioski dotyczące całej populacji. W związku z tym, czy firma realizująca sondaż na 1000 osobach spośród ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania może twierdzić, że jest on reprezentatywny? Odpowiedź oczywiście jest negatywna. Wyniki badania tak małej grupy osób nie mogą być uogólniane na całą populację uprawnionych do głosowania. Druga sprawa to dobór próby, która powinna odzwierciedlać strukturę populacji według płci, wieku, wykształcenia i wielu innych cech. Przy 1000 osobach jest to raczej trudne.

 

Wpływ sondaży na wyniki wyborów

 

Trzeba też pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż sondaże przedwyborcze mogą mieć wpływ na wyniki wyborów. Np. osoby niezdecydowane, widząc dużą przewagę kandydata, którego wyborowi mogą być przeciwne, podejmą decyzję o oddaniu głosu na jego rywala. Z drugiej strony bardzo dobre wyniki sondażowe jednego z kandydatów mogą spowodować, że jego potencjalni wyborcy pozostaną w domach, będąc pewni triumfu ich faworyta nawet bez oddania głosu na niego. Podsumowując, sondaże nie oddają w pełni rzeczywistości, rzadko kiedy zgadzają się dokładnie z realnymi wynikami. Stanowią pewien przybliżony obraz rzeczywistości. Nie zdarza się bowiem, że kandydat, który według sondaży miał poparcie około 5%, zostanie wybrany na prezydenta.
Zobacz także:  Nowe wybory prezydenckie 2020 – co to oznacza?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
Relacje społeczne

Trudne emocje. Jak sobie radzić ze smutkiem, złością, lękiem i innymi emocjami

Trudne emocje u dzieci i młodzieży pojawiają się równie niespodziewanie, jak…
AktualnościRelacje społeczne

Pomoc uchodźcom to nie sprint, ale maraton. Pomagaj z głową!

Wybuch wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku zmienił życie całego…