AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?

W niektórych krajach sondaże preferencji wyborczych wykonywane są rzadko lub w ogóle. Natomiast w Polsce praktycznie codziennie mamy do czynienia z ogłoszeniem nowych wyników badań sondażowych.

Warto pamiętać o tym, że niektóre sondaże zlecane są na potrzeby różnych partii czy kandydatów. Wtedy respondenci mogą być dobierani w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany rezultat.

 

Czy sondaże są reprezentatywne?

 

Podstawową kwestią dotyczącą sondaży jest pytanie o ich reprezentatywność. Co to oznacza? Otóż przebadanie próby reprezentatywnej pozwala wyciągać wnioski dotyczące całej populacji. W związku z tym, czy firma realizująca sondaż na 1000 osobach spośród ponad 30 milionów uprawnionych do głosowania może twierdzić, że jest on reprezentatywny? Odpowiedź oczywiście jest negatywna. Wyniki badania tak małej grupy osób nie mogą być uogólniane na całą populację uprawnionych do głosowania. Druga sprawa to dobór próby, która powinna odzwierciedlać strukturę populacji według płci, wieku, wykształcenia i wielu innych cech. Przy 1000 osobach jest to raczej trudne.

 

Wpływ sondaży na wyniki wyborów

 

Trzeba też pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż sondaże przedwyborcze mogą mieć wpływ na wyniki wyborów. Np. osoby niezdecydowane, widząc dużą przewagę kandydata, którego wyborowi mogą być przeciwne, podejmą decyzję o oddaniu głosu na jego rywala. Z drugiej strony bardzo dobre wyniki sondażowe jednego z kandydatów mogą spowodować, że jego potencjalni wyborcy pozostaną w domach, będąc pewni triumfu ich faworyta nawet bez oddania głosu na niego. Podsumowując, sondaże nie oddają w pełni rzeczywistości, rzadko kiedy zgadzają się dokładnie z realnymi wynikami. Stanowią pewien przybliżony obraz rzeczywistości. Nie zdarza się bowiem, że kandydat, który według sondaży miał poparcie około 5%, zostanie wybrany na prezydenta.
Zobacz także:  Nowe wybory prezydenckie 2020 – co to oznacza?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…