AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia

Kiedy kończy się głosowanie w najważniejszych w Polsce wyborach, wszyscy zainteresowani zasiadają przed telewizorami i natychmiast po zakończeniu głosowania mogą poznać wstępne wyniki.

Metoda ta jest bardzo popularna przede wszystkim ze względu na jej wysoką skuteczność. Z czego to wynika?

Na czym polega exit poll?

Czym metoda exit poll różni się od badania sondażowego? Dużo tłumaczy sama nazwa. „Poll” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza głosowanie, a „exit” to wyjście. Badanie jest więc przeprowadzane na respondentach, którzy właśnie opuszczają lokal wyborczy i udzielają odpowiedzi na pytanie, na kogo zagłosowali. Oznacza to, że nie mamy tu do czynienia z pytaniem o preferencje, ale już o faktycznie oddany głos. Badania przeprowadzane są przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieter nie zapisuje odpowiedzi, a respondent proszony jest o wypełnienie karty podobnej do karty do głosowania i wrzucenie do miniurny. Oczywiście nie są badani wszyscy głosujący, ale żeby zachować pewną strukturę uczestników, pytana jest co któraś osoba wychodząca z lokalu, najczęściej co dziesiąta.

Szybkość przepływu informacji podstawą exit poll

Zasadę głosowania exit poll już znamy, ale jak możliwe jest to, że praktycznie w sekundę po zamknięciu głosowania możemy oglądać wyniki wyborów w telewizji? Otóż ankieterzy co kilka godzin zliczają wyniki głosowania, które przesyłają do centrali firmy realizującej badania, dlatego wyniki można tak błyskawicznie podać. Kiedyś ankieterzy dzwonili do centrali, obecnie zaopatrzeni są w specjalną aplikację, która przesyła wyniki badania. Oczywiście zarówno ankieterzy, jak i firma realizująca badania zobowiązani są do zachowania poufności podczas trwania ciszy wyborczej, ponieważ ujawnienie wyników w trakcie głosowania może wpłynąć na decyzje wyborcze osób, które jeszcze głosu nie oddały.

Zobacz także:  Czy oddanie głosu w wyborach to przywilej, czy obowiązek?
 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…
AktualnościHistoria

Konflikt między Izraelem i Palestyną, Strefa Gazy – geneza i historia ataków

Geneza konfliktu izraelsko-palestyńskiego sięga końca XIX wieku, kiedy zaczął tworzyć się…