Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia

Kiedy kończy się głosowanie w najważniejszych w Polsce wyborach, wszyscy zainteresowani zasiadają przed telewizorami i natychmiast po zakończeniu głosowania mogą poznać wstępne wyniki.

Metoda ta jest bardzo popularna przede wszystkim ze względu na jej wysoką skuteczność. Z czego to wynika?

Na czym polega exit poll?

Czym metoda exit poll różni się od badania sondażowego? Dużo tłumaczy sama nazwa. „Poll” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza głosowanie, a „exit” to wyjście. Badanie jest więc przeprowadzane na respondentach, którzy właśnie opuszczają lokal wyborczy i udzielają odpowiedzi na pytanie, na kogo zagłosowali. Oznacza to, że nie mamy tu do czynienia z pytaniem o preferencje, ale już o faktycznie oddany głos. Badania przeprowadzane są przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieter nie zapisuje odpowiedzi, a respondent proszony jest o wypełnienie karty podobnej do karty do głosowania i wrzucenie do miniurny. Oczywiście nie są badani wszyscy głosujący, ale żeby zachować pewną strukturę uczestników, pytana jest co któraś osoba wychodząca z lokalu, najczęściej co dziesiąta.

Szybkość przepływu informacji podstawą exit poll

Zasadę głosowania exit poll już znamy, ale jak możliwe jest to, że praktycznie w sekundę po zamknięciu głosowania możemy oglądać wyniki wyborów w telewizji? Otóż ankieterzy co kilka godzin zliczają wyniki głosowania, które przesyłają do centrali firmy realizującej badania, dlatego wyniki można tak błyskawicznie podać. Kiedyś ankieterzy dzwonili do centrali, obecnie zaopatrzeni są w specjalną aplikację, która przesyła wyniki badania. Oczywiście zarówno ankieterzy, jak i firma realizująca badania zobowiązani są do zachowania poufności podczas trwania ciszy wyborczej, ponieważ ujawnienie wyników w trakcie głosowania może wpłynąć na decyzje wyborcze osób, które jeszcze głosu nie oddały.

Zobacz także:  Czy oddanie głosu w wyborach to przywilej, czy obowiązek?
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…