HistoriaKultura i sztukaRelacje społeczne

Socrealizm – ideologia i sztuka po erze II wojny światowej

Socrealizm, inaczej realizm socjalistyczny, to kierunek ideologiczny w sztuce współczesnej, który narodził się w Związku Radzieckim w latach 30. XX wieku (oficjalnie zainicjowany 1934 roku na Zjeździe Pisarzy Radzieckich) i rozwinął się w krajach bloku wschodniego, w tym również w Polsce. W założeniu miał on propagować postawy zgodne z polityką partii komunistycznych, które miały przyczynić się do budowy socjalizmu.

Socrealizm – definicja

Socrealizm to skrót od nazwy „realizm socjalistyczny”. Ideologia ta nakazywała tworzenie dzieł sztuki, które miały realistyczną formę i socjalistyczną treść, pozytywnie odzwierciedlały życie w państwie socjalistycznym i propagowały wartości marksistowsko-leninowskie. Z tego powodu socrealizm był narzędziem propagandy, a wszelkie dziedziny i formy sztuki miały służyć wyłącznie celom politycznym.

Realizm socjalistyczny (socrealizm) w Polsce

W Polsce socrealizm dominował w latach 1949-1956 (w początkach PRL-u), kiedy to władze komunistyczne narzuciły tę ideologię na wszystkie dziedziny życia społecznego, w tym na sztukę: literaturę, malarstwo, rzeźbę, architekturę, film i muzykę. Wszelkie dzieła artystyczne musiały być zgodne z linią partii, a ich zadaniem było pokazanie sukcesów systemu socjalistycznego i zwykłych ludzi, którzy korzystają z jego dobrodziejstw.

Socrealizm – cechy charakterystyczne

Cechy charakterystyczne socrealizmu to przede wszystkim realizm, monumentalizm, propaganda i tendencjonalność. W sztuce socrealistycznej postacie ludzkie były przedstawiane w sposób uproszczony i schematyczny, a obrazy miały stanowić wizualną propagandę, przekazującą pozytywny obraz życia w państwie socjalistycznym. Styl socrealistyczny charakteryzował się także tendencjonalnością, co oznaczało, że sztuka była podporządkowana celom ideologicznym partii, a nie indywidualnym wizjom artystów.

Podsumowując, socrealizm był ideologią i kierunkiem artystycznym, który narodził się w czasach międzywojennych w ZSRR i miał za zadanie propagować postawy zgodne z polityką partii komunistycznych. W Polsce socrealizm dominował w latach 1949-1956, a jego cechami charakterystycznymi były przede wszystkim realizm, propaganda i tendencjonalność.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…