Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest perswazja i jakimi rządzi się prawami?

Perswazja to wywieranie wpływu na ludzkie postawy czy zachowania. Osoba przeświadczona o słuszności pewnej idei może korzystać z siły perswazji, by przekonać innych do swoich racji. Na jakiej zasadzie działa perswazja i jak się nią posługiwać?

Skuteczność perswazji w dużej mierze zależy od umiejętności społecznych osoby, która ją stosuje. Przede wszystkim musi ona dobrze rozumieć potrzeby innych ludzi.

Kiedy posługujemy się perswazją?

Wszyscy – mniej lub bardziej świadomie – posługujemy się perswazją. Najczęściej stosujemy ją, gdy osoby, do których się zwracamy, nie mają jednoznacznie określonego stanowiska w danej sprawie. Na sile perswazji bazują reklamy. Jest ona napędem naukowych odkryć. Z perswazji korzystają też np. rodzice, chcąc skłonić swoje pociechy do regularnego mycia zębów.

Perswazja a manipulacja

Nim zaczniemy celowo posługiwać się siłą perswazji, powinniśmy zrozumieć, czym różni się ona od manipulacji. Oba działania służą wywieraniu wpływu z wykorzystaniem podobnych metod, ale towarzyszą im różne intencje. Perswazji dokonuje się z myślą o korzyści innych osób. Manipulacja służy realizacji własnych interesów bez troski o dobro innych. Dlatego, o ile perswazja cechuje się otwartością, manipulacja jest zwykle ukryta, by poddawane jej osoby nie zdawały sobie z niej sprawy. Takie działanie jest nieetyczne. Perswazja zaś jest pozytywną formą wywierania wpływu.

Jak wykorzystać siłę perswazji?

Sztuka perswazji bazuje na mechanizmach psychologicznych, czyli na fakcie, że większość ludzi reaguje podobnie w określonych sytuacjach. Zazwyczaj inni postępują tak, jak oczekujemy, jeśli np.:

  • zaskarbimy sobie ich sympatię czy wdzięczność,
  • odwołamy się do wartości, które wyznają,
  • swoje racje poprzemy opinią autorytetu.

Aby skuteczniej używać perswazji, warto dbać o autoprezentację, posługiwać się odpowiednim językiem, mową ciała. Przede wszystkim jednak musimy wykazać się zdolnością empatii. Perswazja ma największą siłę, gdy przedstawiamy korzyści, z jakimi wiąże się przyjęcie naszej propozycji czy zgodzenie się z naszymi poglądami.

Zobacz także: Jak rozmawiać, by nas słyszano i rozumiano?

Fot.: Pexels

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…