Relacje społeczne

Podwójne standardy – jak nie być hipokrytą?

Podwójne standardy są domeną wielu osób. Oznacza to, że w stosunku do siebie i wybranej grupy osób stosuje się jeden zestaw wymogów, a wobec pozostałej reszty – inny, najczęściej wyższy.

Definicja podwójnych standardów wiąże to zjawisko z hipokryzją i obłudą. Często jednak wiele osób podwójne standardy stosuje nieświadomie.

Podwójne standardy – definicja zjawiska

Podwójne standardy to zjawisko, które polega na stosowaniu różnych zasad w stosunku do osób, które znajdują się w analogicznej sytuacji. Bardzo często jest to jeden z elementów hipokryzji [link] i obłudy [link]. Obecnie regularnie stosowanie podwójnych standardów zarzuca się politykom, księżom, celebrytom, jednak problem ten może dotyczyć każdej, nie tylko publicznej osoby.

Na czym polegają podwójne standardy?

Stosowanie podwójnych standardów bardzo często wiąże się z publicznym wyrażaniem jednego stanowiska, a w odniesieniu do własnej osoby stosowaniem zupełnie innych zasad. Przykładem podwójnych standardów jest:

  • głoszenie idei moralności i czystości przez osoby, które potem krzywdzą nieletnich,
  • przekonywanie, że wybór konkretnej pracy wiąże się z wiarą w określone idee, poczuciem służby wobec innych przy jednoczesnym czerpaniu wyraźnych korzyści finansowych związanych z zajmowanym stanowiskiem,
  • promowanie rezygnacji ze stosowania używek (alkohol, narkotyki, papierosy) przy jednoczesnym ich spożywaniu (np. historie celebrytów przyłapanych przez paparazzi).

Bardzo często podwójne standardy dotyczą także nierówności płci. Wiele osób nadal jest przekonanych, że mężczyznom wolno więcej. Pewnego typu zachowania są więc akceptowane (np. natarczywe okazywanie płci przeciwnej swojego zainteresowania) w przypadku mężczyzn, a u kobiet już nie. Podwójne standardy pojawiają się również w kwestii nierównego wynagradzania kobiet i mężczyzn za porównywalną pracę na porównywalnych stanowiskach. Podwójnym standardem jest również dzielenie ludzi na grupy społeczne (gdzie kluczem podziału może być kolor skóry, przekonania, wyznanie, status majątkowy czy dowolne inne kryterium) i nierówne traktowanie członków tych grup.  

Do czego prowadzą podwójne standardy?

Hipokryzja i obłuda, jaka stoi za podwójnymi standardami, bardzo często rodzi bunt, rozczarowanie i frustrację u tych, od których wymaga się stosowania zasad. Mają oni wrażenie gorszego, nierównego traktowania, a jednocześnie coraz silniej odczuwany brak wiary w autorytety (skoro tak często ujawnia się podwójne standardy u osób publicznych). Trzeba przeciwdziałać podwójnym standardom, ponieważ frustracja, jaką wywołują może prowadzić do konfliktów, przemocy i wzrostu agresji, którą niekiedy trudno opanować. Skutkiem podwójnych standardów były np. długotrwałe zamieszki w USA w 2020 roku, których bezpośrednią przyczyną była śmierć niewinnego czarnoskórego Georga Floyda, zabitego przez policjanta. Również w Polsce pojawiają się frustracje społeczne wywołane nierównym, stronniczym traktowaniem ludzi. 

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…