Relacje społeczne

Hipokryzja – skąd bierze się dwulicowość?

Hipokryzja to wielki problem współczesnego społeczeństwa. Próbujemy często innym narzucać standardy moralne, których sami nie potrafimy dotrzymać. W efekcie niejeden polityk, celebryta czy duchowny musi się mierzyć z oskarżeniem o obłudę.

Hipokryzja pojawia się nie tylko w świecie polityki czy mediów. Często możesz ją dostrzec bliżej siebie, niż myślisz.

Co to jest hipokryzja?

Definicja hipokryzji mówi, że jest to zachowanie polegające na mówieniu jednego i robieniu drugiego. Najczęściej chodzi o publiczne wygłaszanie jakiegoś stanowiska, do którego dana osoba tak naprawdę się nie stosuje. Bardzo często hipokryzja dotyczy tzw. podwójnych standardów moralnych. Innym mówimy, że powinni się zachowywać w określony sposób, a sami robimy coś zupełnie innego.

Znaczenie hipokryzji – o czym ona nas informuje?

Najczęstsze synonimy hipokryzji to dwulicowość, fałszywość, obłuda.

  • Najwięcej o hipokryzji mówi się w odniesieniu do osób medialnych, jednak również w naszym życiu codziennym jesteśmy w stanie dostrzec osoby, które mówią jedno, a robią drugie.
  • Hipokryzja nie zawsze musi dotyczyć wyłącznie bardzo doniosłych haseł o głoszeniu prawdy, byciu uczciwym, odmawianiu przyjęcia łapówki.
  • Jeśli ktoś mówi ci, że obgadywanie innej osoby za jej plecami jest złe, a sam robi to np. wobec ciebie, to już jest hipokryzja.
  • Hipokryzja bardzo dobrze pokazuje, jak trudno jest nam w pełni przyjąć konsekwencje określonego stanowiska. Mówić o byciu dobrym, uczciwym, szczerym jest znacznie łatwiej, niż spełnić wszystkie wymagania, które się z tym wiążą.

Obłuda i hipokryzja w XXI wieku – kogo dotyczą?

O hipokryzji mówi się dzisiaj przede wszystkim w odniesieniu do polityków i przedstawicieli Kościoła. Widać to było na przykład po orzeczeniu TK o zakazie aborcji, kiedy bunt społeczeństwa uderzył również w Kościół. Księżom wytykano wówczas, że chcą pouczać kobiety, jak mają żyć, podczas gdy niektórzy z nich dopuszczają się wielu nieetycznych zachowań, w tym przestępstw takich jak pedofilia, często bezkarnie. W przypadku polityków zaś najczęściej wytykanym przykładem obłudy i hipokryzji jest mówienie o konieczności uczciwości, przeciwdziałaniu korupcji. Ujawniane przez media afery pokazują, że często ci politycy, którzy najgłośniej o tym mówią, nie są wolni od takich grzechów. To wszystko zaś sprawia, że dzisiaj coraz mniej mamy autorytetów. Hipokryzja prowadzi do utraty zaufania i buntu, przeciw podwójnym standardom. Pamiętajmy jednak, żeby nie tylko obserwować innych i wyciągać wnioski z ich zachowania, ale przede wszystkim samemu dbać by nasze słowa i uczynki były spójne. Hipokryzja to zła cecha i prędzej czy później prowadzi do upadku, utraty przyjaciół i zaufania, a odbudować wiarygodność jest bardzo trudno.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…