Praca dla flegmatyka powinna wykorzystywać jego silne strony, a jednocześnie zminimalizować ryzyko wpływania słabych cech charakteru na wykonywane zadania. Pod tym względem flegmatycy najlepiej odnajdą się w pracy mediatora, korepetytora czy naukowca.
Spokojny flegmatyk może oczywiście zostać wybitną postacią telewizyjną. Zdarza się to jednak rzadko. Najczęściej jednak ten typ osobowości nie lubi być na pierwszym planie.
Jaka praca dla flegmatyka połączy jego osobowość z zawodem?
Zawody, w których sprawdzi się flegmatyk to przede wszystkim te, które nie wymagają ani silnego przywództwa, ani szczególnie rozbudowanych zdolności interpersonalnych, ani głębokiej empatii. Flegmatyk to osoba spokojna, skryta, która umie słuchać innych i zachowuje trzeźwy ogląd sytuacji (ale to często sprawia, że nie jest w stanie przyjąć perspektywy jednej osoby). Z tego też powodu flegmatycy niekoniecznie odnajdują się jako liderzy zespołów, osobowości telewizyjne, handlowcy.
Najlepsza praca dla flegmatyka
Flegmatyk świetnie odnajdzie się w pracy jako mediator. Tutaj wykorzystać będzie mógł swoją mocną stronę dobrego i uważnego słuchacza, który trzyma jednak nerwy na wodzy i widzi szerszy kontekst. Dobrze sprawdzi się także w kontakcie 1 na 1 z uczniem jako korepetytor, bo będzie w stanie dostrzec, jak skutecznie uczniowi przekazać wiedzę. Jego skrupulatność, uważność i chęć działania według wcześniej ustalonego planu genialnie sprawdzą się w pracy socjologa, szerszej pracy naukowca czy badacza. Flegmatyk, podobnie jak introwertyk, sprawdzi się także jako księgowy/księgowa czy analityk.
Spokojny flegmatyk a media
Kariera mediowa niekoniecznie musi być pisana flegmatykowi. Popularne zawody influencera, youtubera i pokrewne, przy skrytej osobowości flegmatyka raczej nie są dobrym pomysłem. Podobnie jak kariera prezentera, konferansjera czy dziennikarza. Już jednak dziennikarstwo śledcze, gospodarcze, opracowywanie podcastów może się okazać całkiem fajną przygodą także dla flegmatyka.