Co to jest medytacja i na czym polega? Dlaczego warto medytować?

dziewczyna medytująca na szczycie góry

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Medytacja to jedna z najstarszych, ale i najpopularniejszych technik relaksacyjnych. W XXI wieku odkrywamy jej zalety na nowo. Do tej praktyki nie potrzeba wiele – wystarczy ciche miejsce, kawałek podłogi i ty.

Medytacja przynosi znacznie więcej korzyści niż tylko chwilowe ukojenie gonitwy myśli.

Co to jest medytacja?

Medytacja jest jedną z najpopularniejszych technik relaksacyjnych. Wiąże się ją przede wszystkim z buddyzmem, w którego praktykowaniu odgrywa ona bardzo ważną rolę. Jest ona bardzo ważna również w chrześcijaństwie. Wyróżnić można różne rodzaje i techniki medytacji. Większość z nich nie wiąże się z żadną konkretną religią. Dzisiaj to przede wszystkim sposób na relaks, ukojenie myśli, wyciszenie. Niektórzy traktują ją też jak modlitwę.

Na czym polega medytacja?

Są różne rodzaje medytacji, ale najbardziej klasyczną medytacją jest medytacja zen. Jak wygląda ona w praktyce? Siada się na podłodze po turecku albo w pozycji lotosu. Prostuje się plecy, zamyka oczy i głęboko oddycha. W medytowaniu chodzi o wyłączenie się z otaczającej rzeczywistości. Liczy się oddechy, co pozwala wyciszyć i uspokoić umysł. Tutaj nie chodzi o skupienie i koncentrację, wręcz przeciwnie – masz pozwolić myślom swobodnie płynąć. Uważność, która stanowi ważny rodzaj medytacji, także nie polega na skupieniu, masz świadomie przebywać w danym miejscu, wykonywać jakąś czynność, ale nie ją analizować i skrupulatnie opisywać, lecz być „tu i teraz”.

Co daje medytacja?

Medytacja przede wszystkim pozwala się odprężyć oraz ukoić i wyciszyć umysł. To z kolei ma wiele pozytywnych, znacznie dalej idących konsekwencji. A jak to działa?

  • Poprawia pamięć i koncentrację.
  • Rozbudza kreatywność.
  • Sprzyja budowaniu siły woli.
  • Zmniejsza niepokój, pomaga poradzić sobie z gorszym czasem w życiu.
  • Przyczynia się do większej empatii.
  • Obniża stres, a przez to wspiera także układ odpornościowy.

Chcesz poczuć to we własnym ciele? Spróbuj, zobacz od czego zacząć praktykę medytacji!

Fot. Pixabay

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');