Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na koncerty i wydarzenia kulturalne. Spora część z nich została odwołana. Teatry i kina działają zaś, ale dla dużo mniejszej publiczności, a nawet czasowo są zamknięte.
Udział w różnego rodzaju imprezach kulturalnych w najbliższych miesiącach warto dobrze przemyśleć.
Jak działają kina i teatry podczas pandemii?
Zgodnie z wprowadzanymi w czasie pandemii rozporządzeniami, mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, działalności kin i teatrów jest ograniczona, a w czasie najwyższych zachorowań nawet zamknięta. W czasie ograniczeń, w strefie żółtej i czerwonej w seansie lub spektaklu może uczestniczyć tylko 25% procent publiczności, między widzami muszą być utrzymane odpowiednie odległości. Oczywiście wszyscy uczestnicy wydarzenia muszą być cały czas w maskach.
Co z koncertami?
Koronawirus właściwie sparaliżował branżę koncertową. Co prawda według regulacji prawnych koncerty, podobnie jak projekcie filmów oraz inne imprezy kulturalne, w czasie ograniczeń mogą odbywać się przy 25% publiczności, w praktyce jednak większość eventów została odwołana. Dlaczego? Obecnie nie przyjeżdżają do Polski muzycy z zagranicy, a organizacja takiego koncertu jest opłacalna tylko przy określonej liczbie widzów, inaczej bilety dla 25% widzów musiałby być 2, a nawet 3 razy droższe. Ponadto koncerty nie sprzyjają utrzymaniu dystansu społecznego, zachęcają do wspólnej zabawy, której obecnie powinniśmy wszyscy unikać.
Odwołany koncert – co z biletami?
Bilety na ważne imprezy kulturalne i duże koncerty często sprzedaje się wiele miesięcy, czasem nawet rok przed wydarzeniem. Kupiłeś bilet, a koncert został odwołany? Skontaktuj się z organizatorem:
- większość organizatorów zwraca pieniądze z biletów,
- część proponuje vouchery do wykorzystania w innym terminie,
- niektórzy proponują w zamian bilet na analogiczny koncert planowany na przyszły rok.
Jak pomóc artystom by przetrwali trudny czas?
Polski rząd obiecał wsparcie dla artystów w czasie drugiej fali pandemii. Dla większości sytuacja jest jednak dramatycznie trudna. Aby wesprzeć aktorów, muzyków i osoby związane ze światem kultury, możemy kupować wejściówki i bilety na wydarzenia pokazywane online.
Zobacz także: Open’er 2020 odwołany. Co zrobić z zakupionymi biletami?
Fot. Pixabay