Komunikacja werbalna przykłady pozwala wskazać bardzo różne. Oczywiście najbardziej klasycznym jest rozmowa jako typowa komunikacja ustna. Nie można jednak zapominać o komunikacji pisemnej.
Komunikacja ustna bezpośrednia i pośrednia to dwa najbardziej ogólne przykłady komunikacji werbalnej. Możliwości jest jednak znacznie więcej.
Komunikacja werbalna – przykłady różnych form przekazu
Przykładów komunikacji werbalnej wskazać można bardzo wiele. Pierwszym z pewnością będzie tradycyjna rozmowa, dialog między dwiema osobami. Warto jednak pamiętać, że form takiej komunikacji może być więcej. Jest także komunikacja ustna pośrednia, czyli na przykład nagrania. W obręb komunikacji niewerbalnej wchodzą także formy pisemne takie jak e-mail czy SMS.
Werbalna komunikacja ustna – bezpośrednia i pośrednia
Komunikacja ustna obejmuje:
- rozmowę,
- przemówienie,
- wykład,
- tłumaczenie (bezpośrednie, na żywo).
Komunikacja ustna może mieć jednak także swoją odmianę pośrednią. W takiej sytuacji osoby porozumiewają się ze sobą za pomocą jakiegoś medium albo nadawca utrwala, zapisuje swoją wypowiedź, a odbiorca może ją potem odtworzyć. Do przykładów takiej komunikacji werbalnej zaliczymy:
- rozmowę telefoniczną,
- wideorozmowę,
- nagrania,
- tutoriale.
Werbalna komunikacja pisemna – przykłady
Komunikacja pisemna również zalicza się do komunikacji werbalnej. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj właściwie nigdy nie ma mowy o bezpośrednim kontakcie między nadawcą i odbiorcą i zawsze odbywa się ona przez medium jakim jest pismo. Wśród przykładów takiej komunikacji należy wskazać:
- e-maile,
- listy,
- smsy,
- ogłoszenia.
Wszystkie te formy nawiązują w pewien sposób do komunikacji ustnej, co widać nawet w formie wypowiedzi, stosowanych zwrotach.
Rys. Adobe Stock