Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy skończymy zmieniać czas?

zegarek budzik na jesiennych liiściach. Zmiana czasu na zimowy

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Dwa razy w roku w Polsce zegary przesuwamy albo o godzinę do przodu, albo do tytułu. I tu pojawia się pytanie, po co jest zmiana czasu? Z czego to wynika? 

Zmiana czasu z zimowego na letni związana jest z oszczędnością prądu, ponieważ dzięki zmianie czasu dłużej wykorzystywane jest światło słoneczne. Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza powrót do stanu pierwotnego. Zmiana czasu dotyczy mieszkańców około 70 krajów.

Od kiedy jest zmiana czasu?

Historia zmiany czasu ma ponad 100 lat. Pierwszy raz o potrzebie zmiany czasu na zimowy pisał jeden z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin, a w 1856 roku Anglik William Willett przeprowadził analizę, na podstawie której stwierdził, że przesuniecie zegarów w okresie letnim o 80 minut, przyniosłoby oszczędności w wysokości 2,5 miliona funtów rocznie. Pierwszy raz zmianę czasu przeprowadzono jednak dopiero w 1916 w Niemczech i Austro-Węgrzech. Konkretnie 30 kwietnia przestawiono zegarki o godzinę do przodu, a 1 października cofnięto czas o godzinę. 

W Polsce pierwszy raz zmianę czasu wprowadzono w czasie okupacji w hitlerowskiej, a po wojnie obowiązywała w latach 1946 – 49, 1957 – 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Kiedy będzie zmiana czasu w 2022 r?

Jak już wiemy, zmiana czasu ma miejsce dwa razy w roku. A kiedy dokładnie? Dla ułatwienia przestawienia się na nowy czas, jego zamiana zawsze odbywa się w nocy z soboty na niedzielę.

  • Zmiana czasu letniego na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października, czyli w roku 2022 jest to noc z 29 na 30 października. O godzinie 3:00 wskazówki cofamy na godzinę 2:00, dzięki czemu śpimy o godzinę dłużej.
  • Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatni weekend marca i wtedy o godzinie 2:00 wskazówki przesuwamy na 3:00, przez co śpimy o godzinę krócej.

Oczywiście zegarków nie trzeba przestawiać w środku nocy, chyba że akurat tego dnia podróżujesz np. pociągiem. Przy zmianie czasu na letni wszystkie pociągi jadące w tym czasie przyjadą do stacji docelowej pozornie o godzinę później (czas przejazdu będzie ten sam, ale zegar będzie wskazywał już godzinę później), a przy zmianie czasu letniego na zimowy wszystkie pociągi stoją od około 2:00 przez godzinę na najbliższej stacji.

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu? 

Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że niedługo nastąpi koniec zmiany czasu, również w Polsce. Kwestią zaprzestania zmiany czasu od 2018 roku zajmuje się Komisja Europejska. Przeprowadzano konsultacje społeczne i aż 90% uczestników badania stwierdziło, że odejście od zmiany czasu jest dobrym pomysłem. Przygotowano już odpowiednie przepisy i ustanie zmian czasu miało mieć miejsce w 2021 roku, ale w związku z pandemią pojawiły się ważniejsze sprawy niż likwidacja zmiany czasu w Polsce i innych krajach europejskich. Niedawno Komisja Europejska wydała komunikat zobowiązujący wszystkie kraje Unii Europejskie do przygotowania w latach 2022 – 2026 przepisów umożliwiających określenie, kiedy będzie wprowadzony koniec zmian czasu.

fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');