Wigierski Park Narodowy ma powierzchnię blisko 15 tysięcy ha, a do życia powołany został w 1989 roku. Znajduje się w północno-wschodniej Polsce, na skraju Puszczy Augustowskiej.
Lasy zajmują 63% powierzchni parku, a wody 19%. Ścisłą ochroną objęty jest teren około 1,8 tys. ha. Park ma dwa symbole: Jezioro Wigry i bobry. Oba umieszczone są w logo parku wigierskiego. Mapa Wigierskiego Parku Narodowego to rzecz, którą koniecznie trzeba mieć, aby poznać wszystkie atrakcje parku. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego wytyczono pięć szlaków, na których umieszczono liczne punkty widokowe i tablice edukacyjne.
Wigierski Park Narodowy – ostoja bobrów
Bóbr to zwierzę – symbol Wigierskiego Parku Narodowego. Można powiedzieć, że są ze sobą ściśle związani. W latach 50. bobrom groziło całkowite wyginięcie, a nieliczne osobniki żyły w okolicach Jeziora Wigry. Dla ich ratowania powstał Rezerwat Ostoja Bobrów Stary Folwark, który w kolejnych latach zmieniał się, aż stał się parkiem narodowym. Obecnie szacuje się, że w parku mieszka około 200 bobrów. Wśród innych zwierząt dominują tu ptaki, z których aż 185 gatunków podlega ochronie.
Ze świata flory Wigierskiego Parku Narodowego wskazać trzeba przede wszystkim storczyki, których rosną tu aż 22 gatunki, a wśród nich miodokwiat krzyżowy i kukuczka kapturkowata, które są krytycznie zagrożone.
Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry
Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego jest kilka atrakcyjnych tras rowerowych. Niewątpliwe najciekawszy jest szlak rowerowy wokół jeziora Wigry. Jest to wyprawa dość wymagająca, liczy bowiem około 50 km. Przy podróży całą rodziną warto rozważyć opcję skorzystania z campingu nad Jeziorem Wigry, mniej więcej w połowie trasy.
Na tym szlaku można poznać nie tylko zwierzęta i rośliny Wigierskiego Parku Narodowego. Warto odwiedzić Muzeum Wigier w Starym Folwarku, wystawę rybołówstwa w Czerwonym Folwarku i przede wszystkim Zespół Klasztorny Kamedułów w Wigrach.
Atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego
Do największych atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego należy Klasztor Kamedułów. Znajduje się w przepięknym miejscu – Klasztor Kamedułów zbudowano tuż nad brzegiem Jeziora Wigry, na wąskim cyplu oblewanym wodami jeziora.
Wśród innych atrakcji Parku warto wymienić:
- Wigierską Kolej Wąskotorową, której trasa liczy około 10 km. Zbudowana została już w czasie I wojny światowej i służyła do transportu drzewa. Od początku XXI stała się atrakcją turystyczną Parku.
- Rejs statkiem z przeszklonym dnem pozwala w trakcie rejsu spojrzeć w czeluść Jeziora Wigry.
- Jezioro Wigry i Klasztor Kamedułów leżą na trasie spływów kajakowych Czarną Hańczą. W zależności od szlaku (mała pętla lub duża pętla) spływ wiedzie przez malownicze jeziora, Kanał Augustowski, rzekę Czarna Hańcza i oczywiście przez Jezioro Wigry.