Jerzy Kukuczka był ponadprzeciętnym himalaistą. O tej wyjątkowości świadczą nie tylko zdobyte szczyty, tempo ich zdobywania, lecz także sposób, w jaki Kukuczka postrzegał himalaizm, same góry i rywalizację z nimi.
Jeden ze słynnych cytatów z Jerzego Kukuczki mówi o tym, że nie wystarczy być na wyprawie, że jeżeli podchodzi się już pod górę to po to, by ją zdobyć. To przesłanie nie dotyczy wyłącznie alpinizmu.
Kim był Jerzy Kukuczka?
Jerzy Kukuczka był wybitnym wspinaczem i osobą o niezwykłej sile woli. Wyróżniała go niespotykana determinacja, która nie pozwalała mu się poddać. Dowiódł tego, kiedy jako młody licealista trenujący podnoszenie ciężarów, usłyszał od lekarza, że musi zaprzestać tego sportu… Zastosował się do zaleceń, ale nie odpuścił sportu. Najpierw został członkiem Harcerskiego Klubu Taternickiego, potem Klubu Wysokogórskiego, a stąd wiodła już droga do pracy przewodnika, a następnie wybitnego himalaisty.
Wybitny himalaista i jego osiągnięcia
Biografia Jerzego Kukuczki wypełniona jest kolejnymi sukcesami. Mimo że na końcu w górach Kukuczkę spotkała śmierć, to kochał je ponad życie. Nie przypisywał im jednak wyłącznie mistycyzmu. Himalaizm traktował jako dążenie do obranego celu i miał odwagę przyznawać się do towarzyszącej temu sportowi rywalizacji. Ta odwaga w połączeniu z determinacją i doskonałym przygotowaniem sprawiła, że Kukuczka jako pierwszy wszedł na trzy ośmiotysięczniki: Manaslu (1984), Dhaulagiri (1985) i Cho Oyu (1985). Jako pierwszy wszedł na Mount Everest południową ścianą, zwaną odtąd tzw. drogą polską (1979). Jako pierwszy wszedł także na K2 nową, zwaną potem „magiczną” drogą (1986). 14 głównych ośmiotysięczników zdobył w niespełna 8 lat, deklasując tym samym Reinholda Messnera, który zrobił to co prawda jako pierwszy, ale w ponad 16 lat. Kukuczka jako jedyny na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy.
Zobacz także: Marek Kamiński – podróżnik zarażający pasjami
Jerzy Kukuczka – jak zginął?
Jerzego Kukuczkę charakteryzował wyjątkowy styl wspinania się. To było wyjątkowe połączenie wybitnych umiejętności, zdolności do radzenia sobie w ekstremalnie trudnych warunkach i ponadprzeciętnej odwagi. Niestety Kukuczka zginął w 1989 roku podczas próby przejścia przez niezdobytą wówczas południową ścianę Lhotse. Lina, na której był przywieszony nie wytrzymała ciężaru i wspinacz spadł z wysokości 8300 metrów w górską szczelinę. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Kukuczka nadal jednak dla wielu wspinaczy pozostaje niedoścignionym wzorem alpinizmu.
Źródła:
https://jerzykukuczka.com/pl/izba-pamieci/#section-5