Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie ma co się temu dziwić, skoro jest to zjawisko, z którym mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Czy wiesz już, co to jest, dlaczego może mieć na Ciebie negatywny wpływ i jak mu zapobiegać? Podpowiemy Ci, jak czuć się dobrze i bezpiecznie w mediach społecznościowych!

Czy chcesz dowiedzieć się, czym jest doomscroling i jaki ma wpływ na Twoje zdrowie psychiczne? Sprawdź, jak chronić się przed negatywnym wpływem mediów na nasze codzienne życie.

Doomscrolling – kiedy jesteśmy na niego podatni?

Pojęcie doomscrollingu można bardzo prosto wytłumaczyć. To nic innego, jak poświęcanie zbyt dużej uwagi oraz ilości czasu na przyswajanie negatywnych informacji dostępnych w mediach. Mowa tutaj nie tylko o oglądaniu telewizji, ale też przeglądaniu sieci przy pomocy smartfona czy komputera oraz czytanie komentarzy (często hejterskich) w mediach społecznościowych. Z natłokiem informacji mamy kontakt praktycznie wszędzie, a okazuje się, że ma to negatywny wpływ na nasze codzienne życie. Doomscroling wpływa bowiem negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i w efekcie pogarsza jakość naszego życia. Właśnie dlatego doomscrolling uznawany jest za niebezpieczny i warto się go wystrzegać.

Co zrobić, aby wystrzegać się doomscrolingu?

Przede wszystkim koniecznie ogranicz media społecznościowe i skup się na swoich pasjach. Im więcej czasu spędzisz w realnym świecie, mając żywy kontakt z przyjaciółmi, tym lepiej dla Ciebie.

Zamiast czytać komentarze pod postami, wybierz spotkanie w gronie znajomych. Żywa rozmowa i dyskusje to cenne doświadczenia. Bycie na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, co sam lub sama robisz, żeby mieć wpływ na otaczający Cię świat. Skup się na tym, co realnie dotyka Twojego życia. Chcesz by było ciekawsze? Zaangażuj się! Pasje, wolontariaty, harcerstwo, zaangażowanie w życie Twojej małej lub większej społeczności to najlepszy sposób na poczucie sprawczości i lepsze życie. Żyjąc na 100% nie będziesz czuć potrzeby, żeby sprawdzić nowe informacje, posty czy komentarze w swoich social mediach.

Jak czuć się dobrze w mediach społecznościowych?

Zapewne nie chcesz jednak rezygnować z całkowitego korzystania z mediów społecznościowych i jest to w końcu zrozumiałe. Dlatego mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak sprawić, by obecność w sieci niosła za sobą same dobre rzeczy! Wprowadź je już dzisiaj do swojego życia i zobacz różnicę. W ten sposób uchronisz się przed doomscrolingiem!

  • Zawsze zastanów się nad tym, jakie emocje wywołuje u Ciebie dana informacja. Staraj się skupiać na tych, które wywołują radość i mogą poprawić nastrój także Twoim znajomym czy bliskim.
  • Wystrzegaj się pisania przykrych rzeczy. Szanuj innych. Jeśli chcesz powiedzieć lub napisać co myślisz, pamiętaj, by nie krzywdzić i nie ranić innych (zobacz, na czym polega asertywność). Dobra energia potęguje dobro. Zła – niszczy.
  • Staraj się obserwować osoby, które wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia. Ucz się od nich nowych rzeczy.
  • Poczuj siłę uśmiechu – szczery uśmiech jest zaraźliwy i sprzyja tworzeniu bezpiecznej i miłej przestrzeni, w której nie ma miejsca obraźliwe słowa czy czyny.

Zobacz także – jak sobie radzić z doomscrollingiem

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…