Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować się z ludźmi na całym świecie, oglądać koncerty ulubionych zespołów, czy kolejny odcinek ulubionego serialu. Rozwój internetu gwarantuje nam jeszcze jedną rzecz: bardzo szybki dostęp do informacji i wydarzeń, jakie mają miejsce na całym świecie. Czy ma to swoje złe strony? Dowiedz się więcej o doomscrollingu.

Ciągle przeglądasz internet i swoje media społecznościowe w poszukiwaniu informacji, które niekoniecznie są pozytywne? Bardzo możliwe, że mierzysz się z doomscrollingiem. Dowiedz się czym jest to zjawisko i jaki może mieć na Ciebie wpływ.

Doomscrolling – co to jest?

Ostatnie dwa lata nie były dla nas łatwe. Pojawienie się koronawirusa, zwiększająca się liczba zakażeń, lockdown, a także wojna w Ukrainie sprawiły, że wielu z nas zaczęło przeglądać internet poszukując jak największej ilości informacji. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że chcemy czuć się poinformowani. Dzięki temu, wiemy, jak przedstawia się aktualna sytuacja w Polsce i na świecie. Niestety, znaczna część wiadomości, z którymi mamy kontakt na różnych kanałach społecznościowych nie jest optymistyczna i może wywoływać potrzebę ciągłego kontrolowania przebiegu sytuacji. To właśnie określa się jako doomscrolling.

Skąd wziął się doomscrolling?

Nazwa doomscrolling jest stosunkowo nowa. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w roku 2018, a rok 2020 stał się momentem, w którym to słowo zyskało popularność. Określenie doomscrolling oznacza uporczywe i nadmierne przeglądanie negatywnych informacji w internecie i koncentrowanie się głównie na nich. To także ciągłe przeszukiwanie stron internetowych i próba znalezienia rozwiązania problemu, często w godzinach nocnych.

W obecnych czasach wielu z nas spędza sporo czasu w sieci, szczególnie na scrollowaniu portali społecznościowych. To właśnie na nich ciągle pojawiają się nowe informacje, a wiele z nich może działać na nas przygnębiająco. Co więcej, ciągłe przeglądanie i wyszukiwanie tak negatywnych informacji może w bardzo zły sposób oddziaływać na nasze samopoczucie i psychikę.

Doomscrolling – jak sobie radzić?

Doomscrolling to niebezpieczne zjawisko, które może odbijać się na naszym życiu. Na szczęście, możesz z nim walczyć:

  • ogranicz czas, jaki spędzasz w social mediach;
  • ogranicz liczbę serwisów informacyjnych, na których szukasz informacji;
  • wyłącz powiadomienia z portali społecznościowych;
  • nie czytaj negatywnych informacji przed snem;
  • porozmawiaj o tym z przyjaciółmi lub rodzicami;
  • zadbaj o odpowiednią ilość snu.

Pamiętaj, jeśli czujesz, że szum informacyjny i negatywne informacje Cię przerastają, porozmawiaj z pedagogiem szkolnym lub psychologiem.

Zobacz więcej, jak jeszcze możesz sobie radzić z doomscrollingiem.

Polecane artykuły
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
HistoriaRelacje społeczne

Co to jest fake news? Po co są tworzone fake newsy?

Fake newsy znane i stosowane były od zamierzchłych czasów. To nieprawdziwe…