Jak pokonać strach lub lęk? Zidentyfikować jego źródło, zmierzyć się z nim, a w przypadku lęku zastanowić się najpierw, czy rzeczywiście zagrożenie jest w jakikolwiek sposób realne. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, ale to naprawdę możliwe.
Strach i imaginacja potrafią być gorsze od niejednego realnego przeciwnika, jak pokazał Juliusz Słowacki w Kordianie. Tylko jak z nimi wygrać?
Jak pokonać strach i lęk?
Odczuwanie strachu jest zupełnie naturalną ludzką emocją i nie ma się tutaj czego wstydzić. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak pokonać strach przed dentystą albo opanować to paraliżujące uczucie, które pojawia się, zanim masz publicznie wystąpić, odpowiedź jest tylko jedna – trzeba się z tym skonfrontować. Zanim jednak podpowiemy, jak radzić sobie ze strachem, jedna uwaga – są takie sytuacje, kiedy strach ma dla nas tylko jedną podpowiedź: „uciekaj”. Kiedy czujesz, że coś się pali, kiedy obawiasz się nieznanego ci człowieka, poproś o pomoc lub uciekaj. Są zagrożenia, z którymi nie warto walczyć. Przed nimi trzeba uciekać i informować o nich tych, którzy mogą ci pomóc.
Jak przełamać strach? Czy można pozbyć się lęku?
Najpierw warto poznać rodzaj strachu. Lęk i strach się od siebie różnią, inaczej także trzeba sobie z nimi radzić. Strach ma realne oblicze – konkretnego człowieka, sytuacji, zadania. Najlepszym sposobem jest skonfrontowanie się z nim. Im dłużej taką konfrontację (np. z dentystą) odkładasz, tym bardziej się boisz. Zadbaj jednak podczas tego spotkania o wsparcie ze strony kogoś, komu ufasz, zwizualizuj sobie wcześniej tę sytuację jako bezpieczną, którą wieńczy szczęśliwe zakończenie.
W przypadku lęku zacznij od ustalenia:
- co dokładnie cię niepokoi,
- co sprawia, że czujesz się niekomfortowo,
- jakie wyobrażenia snujesz i dlaczego tak się dzieje.
Lęk to przede wszystkim nasze wyobrażenia, dopiero kiedy zdamy sobie sprawę, dlaczego zakładamy np. że rówieśnicy nas odrzucą, możemy coś z tym zrobić.
Świadome zarządzanie strachem – ruch, oddech, skupienie
Jak opanować strach? Bardzo dużo może zdziałać ruch i wyrzucenie z siebie złych emocji podczas aktywności fizycznej. Im lepiej panujesz nad ciałem, tym także zyskujesz mentalną przewagę nad tym, czego się boisz. Warto poćwiczyć oddech, którego uspokojenie daje ogromne korzyści. W końcu różnego rodzaju medytacje, pilates, joga także wspomagają naszą siłę i pomagają walczyć ze strachem.