Body shaming – co zrobić, gdy ktoś komentuje twój wygląd?

Młoda dziewczyna stoi ze skrzyżowanymi rękoma w geście protestu. Stop body shaming

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Zjawisko body shamingu niestety jest bardzo silnie rozpowszechnione. Media społecznościowe w ogromnym wręcz stopniu przyczyniły się do tego, że czujemy się uprawnieni do tego, aby komentować, jak wyglądają inni. Czy słusznie? Akcja stop body shaming, w którą zaangażuje się każdy z nas może to wreszcie zmienić.

Ruch body positive stara się zmienić nasz sposób myślenia o ciele. Nie ma nic dobrego w obsesyjnej walce o idealną sylwetkę, która przecież nie istnieje. 

Body shaming – skąd to się wzięło?

Na siłę body shaming ogromny wpływ w Polsce miała transformacja po 1989 roku, która skonfrontowała twoich rodziców z zupełnie innym sposobem postrzegania ciała na Zachodzie, wzbudziła wstyd, poczucie niedopasowania. Dzisiaj, na początku XXI wieku, jeszcze silnie przyczyniają się do tego media społecznościowe z wszechobecnym filtrami, które sprawiają, że widzimy tylko to, co inni chcą, żebyśmy zobaczyli. Wiele z nas ma w związku z tym poczucie braku, wstydzimy się naszych nieidealnych ciał. Niesłusznie!

Stop body shaming. Reaguj, nie pozwalaj na ośmieszanie i złe komentarze

Rodzajów body shamingu jest wiele. Ale pamiętaj – nikt bez twojej zgody nie ma prawa komentować twojej wagi, sylwetki, wzrostu, oczu, piegów. Może to robić lekarz, o ile ma to związek z twoim zdrowiem. Może to robić opiekun, ponownie jeśli ma to związek ze zdrowiem. Jeśli jednak ktoś komentuje twój wygląd bez twojej zgody, zwróć mu uwagę. „Chudzinka”, jak i „pączuszek”, „dryblas” czy „niziołek” – to wszystko określenia, które mogą pogłębiać poczucie niepewności, wstydu, niechęci do własnego ciała. Ktoś się tak do ciebie zwraca? Reaguj! Masz do tego prawo. S

  • Spokojnym tonem zwróć uwagę, że jest to opresyjne określenie.
  • Wskaż, że opinia pojawiła się bez prośby z twojej strony, a ty nie potrzebujesz takich komentarzy. 
  • Jeśli to możliwe, a rozmówca wydaje się gotowy, żeby zrozumieć twój przekaz, powiedz, że takie określenia odbierają lub kruszą pewność siebie, powodują dyskomfort, sprawiają, że nie czujesz się pewnie. 

Kiedy spokojnym tonem wytłumaczysz swoje podejście, spora część osób zrozumie i więcej tego błędu nie popełni. W sieci postępuj podobnie. Jeśli nic to nie daje – zgłoś posty lub komentarze do administratora. Świadome działania stop body shaming pomogą  tobie i innym osobom w podobnej sytuacji.

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');