Relacje damsko-męskie niezależnie od naszego wieku mogą okazać się skomplikowane. Bardzo często okazuje się, że z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie zrozumieć drugiej strony lub jej sygnały odbieramy w sposób błędny. Między innymi z tego powodu za granicą narodziło się określenie SIMP, które cieszy się popularnością również u nas. Co to znaczy SIMP i czy można określić go mianem dżentelmena, czy raczej naiwniaka?
SIMP to nowe określenie na nastolatków i młodych mężczyzn, które zyskało popularność dzięki mediom społecznościowym. Jakie są różnice między SIMPEM a dżentelmenem?
Kim jest SIMP?
Co to znaczy SIMP? To określenie, choć popularność zyskało od niedawna, w rzeczywistości w internetowym slangu funkcjonuje już od dłuższego czasu. Co to po polsku SIMP? Ten skrót w wolnym tłumaczeniu oznacza chłopaka bądź młodego mężczyznę, który nadmiernie idealizuje przeciętne dziewczyny. Inne osoby SIMP-a określają mianem naiwniaka. Z czasem jego znaczenie zaczęło ulegać zmianie. Aktualnie SIMP oprócz naiwniaka oznacza także mężczyznę, który po prostu poświęca czas płci przeciwnej. Przez niektórych używane jest jako obelga.
SIMP a dżentelmen – różnice
Skąd w ogóle wzięło się takie określenie? Każdy z nas wie, jak trudne mogą okazać się relacje z drugą osobą, szczególnie jeśli czujemy, że jakiegoś powodu nam na niej zależy. Dla wielu z nas kontakty z innymi nie są tak oczywiste i proste, jak mogłoby się wydawać. Stąd niektóre osoby, w tym wypadku nastolatkowie lub młodzi mężczyźni, zaczynają w nadmierny sposób idealizować każdą dziewczynę lub młodą kobietę, która poświęca im nawet minimalną uwagę.
Niektórym z nas może się to wydać romantyczne i SIMP-a określimy mianem dżentelmena. Takie stwierdzenie niestety bywa złudne. Dżentelmen to mężczyzna, który pozostaje miły, szarmancki, kulturalny i pomocny wobec każdej kobiety, niezależnie od tego, czy darzy ją uczuciem czy nie. Z kolei SIMP koncentruje całą swoją uwagę tylko na jednej osobie, która wykazuje choć minimum zainteresowania.
Jak poprawić swoje relacje z drugą osobą?
Aktualnie spędzamy coraz więcej czasu przed ekranem komputera lub smartfona. To niestety ma spory wpływ na nasze relacje z innymi. Wiele nastolatków woli komunikować się za pomocą internetu niż rozmawiać twarzą w twarz. Jak zatem poprawić swoje relacje z innymi? Spróbuj:
- pozostać sobą;
- dać się poznać, np. opowiadając o swoich pasjach;
- dać sobie czas – nie każdy z nas z łatwością nawiązuje kontakty z drugą osobą i nie ma w tym nic złego.
Pamiętaj, nawet niewielkie zmiany mają znaczenie!