Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Kto to jest SIMP?

Wiele nowych trendów przychodzi do nas zza granicy. Niektóre z nich najczęściej okryte są złą sławą. Nie inaczej jest ze słowem SIMP. 

Początki tej mody można przypisać mediom społecznościowym, z których to najczęściej brane są nowości, później wykorzystywane w życiu codziennym. Początek jego istnienia szacuje się na okres pandemiczny, a młodzi ludzie używają go coraz częściej. Jednak co oznacza SIMP?

SIMP – kto to taki?

Podczas rozmowy, w której brałeś udział ktoś użył określenia SIMP i nie wiesz, co ono oznacza? Spieszymy z odpowiedzią.

SIMP w najprostszej definicji to osoba, która robi o wiele za dużo dla osoby, którą lubi lub darzy uczuciem. Inne, częściej używane definicje to: „Facet, który stawia laski ponad kumplami” i „zdesperowany facet”.  Słowo SIMP to wyraz pochodzący z angielskiego slangu, a w języku polskim oznacza ono: „Ktoś idealizujący przeciętne dziewczyny”.  Dotyczy ono głównie nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn, którzy fascynują się przeciętnymi dziewczynami.

Jednak nie są to osoby, które są zakochane, albo dostrzegają piękno w drugiej osobie. Często są to młodzi mężczyźni, którzy są w stanie zrobić wszystko, żeby zwrócić na siebie uwagę.

SIMP – jak go rozpoznać?

W czasach pełnych mediów społecznościowych, szybkiego życia i wygórowanych oczekiwań, jako młodzi ludzie mamy coraz większy problem z wchodzeniem w relacje miłosne. Coraz częściej lęki społeczne, brak tematów do rozmów czy nieśmiałość, zmuszają do życia w cieniu i unikania bliskich relacji przez takie osoby.

Przez takie problemy, chłopcy i młodzi mężczyźni, mają tendencję do idealizowania każdej napotkanej dziewczyny lub kobiety, która poświęci im chociaż trochę uwagi. Niestety, zdarza się, że bywa to także wykorzystywane przez płeć przeciwną. Niektóre nastolatki lub młode kobiety widząc nadmierne zaangażowanie drugiej strony, są w stanie wykorzystać to dla swoich celów.

SIMP – czy to coś złego?

Kiedy czytamy o słowie SIMP, może nam się wydawać, że ten wyraz kojarzy się w sposób negatywny. Obecnie wiele zależy od kontekstu, w jakim został użyty. Coraz częściej spotyka się go również w rozmowach pomiędzy dziewczętami.

Wydaje Ci się, że możesz być SIMP-em i nie czujesz się z tym dobrze? W obecnych czasach wielu z nas chce czuć się lubianymi i akceptowanymi przez inne osoby. Bycie dżentelmenem to cenna umiejętność. Trzeba jednak pamiętać o równowadze w relacjach. Zbytnia uległość lub nadskakiwanie drugiej osobie zwykle przynosi odwrotny skutek niż byśmy chcieli.  W dodatku może być efektem braku wiary w siebie lub zaniżonego poczucia własnej wartości. Odkryj własną wartość, postaw na samorozwój, pokochaj siebie (nie w kategoriach egoizmu, ale akceptacji samego siebie). To ogromna moc w relacjach z innymi, która przyciąga uwagę otoczenia. A jeśli chodzi o relacje osobiste – nie oceniaj ludzi, ale zastanów się, czy dana relacja jest wartościowa. Czy warto poświęcać jej tyle uwagi, czasu i energii. Czy wzbogaca was wzajemnie? Czy może jest tylko krótkotrwałą fascynacją. Jeśli czujesz jej wartość, radość i szczęście, które ze sobą niesie – pielęgnuj ją. Jeśli jednak wiąże się z upokorzeniem, odpuść i nie zawracaj sobie nią głowy.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…