Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

sinice w jeziorze. Kaczka brodzi w zielonej wodzie

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje nad wodą. 

Sinice to organizmy samożywne rozwijające się w wodzie. Kiedyś uważano za rośliny, ponieważ mają zdolność do fotosyntezy. Obecnie zalicza się je jednak do bakterii, a bardziej naukowo nazywa się je cyjanofitami, cyjanobakteriami oraz cyjanoprokariotami. Gdy kwitną, kąpiel w jeziorze, stawie lub morzu jest całkowicie zakazana, ponieważ kontakt z toksynami wytwarzanymi przez nie jest szkodliwy

Jak wyglądają sinice?

Sinice są bardzo podobne do glonów, a wyróżniają się charakterystyczną barwą. Podczas ich kwitnienia, w wodzie można obserwować unoszącą się zawiesinę w kolorze szaro-zielonym, zielono-niebieskim, zielono-brązowym lub brązowo-czerwonym. Poza wyglądem zakwit sinic można rozpoznać po bardzo nieprzyjemnym, stęchłym zapachu. 

Najlepsze warunki rozwoju dla sinic to wysoka temperatura i duży udział soli w wodzie. Prawdziwym rajem są zbiorniki, do których spływają nawozy bogate w azot, który je odżywia i umożliwia im rozmnażanie. 

Dlaczego sinice są groźne dla człowieka? 

Najbardziej szkodliwe dla ludzi są wytwarzane przez nie toksyny, takie jak:

  • Hepatotoksyny – niebezpieczne dla wątroby i nerek.
  • Neurotoksyny – działają szkodliwie na układ nerwowy, podrażniają mięśnie i mogą powodować niewydolność oddechową. Niebezpieczny jest nie tylko fizyczny kontakt z sinicami, ale również wdychanie powietrza skażonego toksynami.
  • Dermatotoksyny – są szkodliwe dla skóry i powodują m.in. wysypkę, pieczenie, swędzenie czy zapalenie spojówek.

Sinice są niebezpieczne również dla roślin i zwierząt. Ich zakwit bardzo ogranicza docieranie tlenu i światła do głębszych warstw w zbiornikach wodnych, co prowadzi do przyduchy oraz obumierania roślin i innych organizmów żywych. To właśnie sprawia, że zakwitowi sinic towarzyszy nieprzyjemny zapach. 

Objawy zatrucia sinicami 

Objawy towarzyszące zatruciu sinicami zależą od tego, z jakim rodzajem toksyny się zetknęliśmy. U osób, które pływały w skażonej wodzie, mogą pojawić się nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, poza tym brak apetytu czy wręcz jadłowstręt, a w konsekwencji duże osłabienie. Jeśli dojdzie do kontaktu z neurotoksyną, będziemy odczuwać drżenie mięśni, zaburzenia równowagi, często będą pojawiać się też problemy żołądkowe.

Kontaktu z sinicami nie można lekceważyć, ale na szczęście od wielu lat nie odnotowano przypadków śmiertelnego zatrucia. Najczęściej wystarczy nawadnianie organizmu i smarowanie podrażnionych miejsc na skórze. Oczywiście, jeśli objawy nie ustąpią albo są intensywne, trzeba udać się do lekarza. 

Źródła:

  • Medicover.pl https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/sinice-objawy-zatrucia-gdzie-wystepuja,6510,n,168
  • Naukatolubie.pl https://naukatolubie.pl/sinice-co-to-jest-i-czy-wiesz-dlaczego-sa-grozne/

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');