Jak się przekłada na nasze życie?
PKB, czyli produkt krajowy brutto, jest przez wielu ekonomistów uznawany za najważniejszy wskaźnik stanu gospodarki, ponieważ wyraża w pieniądzu wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jako miernik gospodarki ma sporo luk.
PKB jest wskaźnikiem, który wykorzystuje się do mierzenia stanu gospodarki w okresie roku lub kwartału. Ekonomiści uznają go za jeden z mierników rozwoju gospodarki.
Co to jest PKB?
PKB, czyli produkt krajowy brutto, to jeden ze wskaźników stosowanych do oceny gospodarki danego kraju. W PKB wyrażona jest łączna pieniężna wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju. PKB można mierzyć w skali roku lub kwartału. Stosuje się tutaj kryterium geograficzne, a więc mierzy się wartość dóbr i usług wytworzonych zarówno przez narodowe, jak i zagraniczne firmy i pracowników. Kapitał nie ma znaczenia, kluczowe jest natomiast miejsce jego wytworzenia, którym w przypadku polskiego PKB musi być terytorium Polski.
O czym i jak informuje PKB?
Największe gospodarki świata mają najwyższe PKB. Kluczowa w ocenie stanu gospodarki jest jednak nie tylko jego wartość, ale porównanie z danymi z poprzedniego okresu. Jeśli PKB rośnie, oznacza to, że gospodarka się rozwija, a mieszkańcy kraju bogacą (choć PKB nie do końca informuje o zamożności mieszkańców danego kraju). Jeśli PKB stoi w miejscu, oznacza to, że gospodarka przeżywa okres stagnacji, czyli zastoju. Natychmiast więc pojawia się zagrożenie recesją (zahamowania tempa wzrostu gospodarki), o czym informuje spadające w porównaniu z poprzednimi okresami pomiarów PKB. Osobnym miernikiem jest PKB per capita, czyli wskaźnik informujący o wartości produkcji w gospodarce w przeliczeniu na jednego mieszkańca, który mówi już nieco więcej o realnej sytuacji panującej w danym kraju. Co ważne, PKB nie uwzględnia liczby mieszkańców. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wskaźnik produktu krajowego brutto nie zawsze będzie się przekładał na stan portfela przeciętnego Kowalskiego.
Zobacz także: Dlaczego uruchamianie gospodarki w czasie pandemii jest takie ważne?