Ten dokument ma służyć wszystkim obywatelom państwa.
Konstytucja to najwyższy akt prawny w każdym państwie. Wszystkie organy władzy w Polsce muszą działać na podstawie przepisów prawa zgodnych z konstytucją. W przeciwnym razie powstaje chaos prawny.
Pierwsza konstytucja w Polsce została ustanowiona 3 maja 1791 roku i miała ratować nasz kraj przed upadkiem. Był to dokument niezwykle postępowy, a Polska była drugim krajem na świecie (po USA), który uchwalił konstytucję.
Czym jest konstytucja?
Obecnie obowiązująca konstytucja uchwalona została 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe. Konstytucja to dokument, który określa ustrój państwa. Z niej wynikają obowiązki wszystkich organów władzy, a także relacje między nimi. W konstytucji zawarte są również prawa i obowiązki obywateli naszego kraju. W jej preambule zawarto zapisy oznaczające równość obywateli Polski, a także wezwanie do wszystkich Polaków, aby postępowali zgodnie z jej zapisami.
Dlaczego konstytucja jest tak ważna?
Konstytucja ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo obywateli naszego kraju. Dlatego art. 1 Konstytucji RP określa zasadę dobra wspólnego, czyli stwierdza, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Konstytucja zabezpiecza wolność osobistą, a także prawo do wolności wyznania i sumienia. Zapisy konstytucji określają również zasadę kontroli wszystkich najważniejszych organów państwa. Ma to zabezpieczyć przed samowolą i bezkarnością jakiejkolwiek grupy osób podejmującej ważne dla kraju decyzje. Konstytucja zapewnia też prawo obywateli do podejmowania decyzji o najważniejszych dla państwa sprawach w drodze referendum. Przykładem takiego głosowania było referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej czy przyjęcia nowej konstytucji.
Zobacz także: Prezydent, rząd i parlament – jakie mają kompetencje i zadania