Sport

Co to jest i na czym polega test Coopera?

Test Coopera (potocznie określany jako „test Kupera”) jest znaną i popularną na całym świecie próbą wytrzymałościową, która została opracowana i zastosowana po raz pierwszy przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera.

Test został zaprojektowany z myślą o żołnierzach amerykańskiej armii, ale szybko zyskał popularność wśród sportowców na poziomie zawodowym i amatorskim. Obecnie test biegowy Coopera jest jednym z najpopularniejszych sprawdzianów formy na świecie.

Zasady wykonywania testu Coopera

Są one bardzo proste. Trzeba biec przez 12 minut. Aby sprawdzić, w jakiej formie jesteśmy, wystarczy wynik dystansu pokonanego w czasie 12 minut zweryfikować z tabelą, która uwzględnia również wiek i płeć testowanej osoby, a także poziom zaawansowania sportowego.
A jak biec test Coopera? Najlepiej równym tempem, rozkładając siły na cały dystans. Lepiej więc nie zaczynać od maksymalnego tempa, żeby nie zabrakło nam sił na końcówkę.

Test Coopera: tabela – jak odczytywać wyniki?

Opracowana tabela jest czytelna i łatwa w odczytywaniu. Dla ułatwienia została opracowana w dwóch wariantach (kategoriach) – dla amatorów i sportowców zaawansowanych. Po wybraniu odpowiedniej tabeli, w pierwszej kolumnie należy określić swój wiek (dokładny w przypadku dzieci) lub przedział wiekowy (dla osób starszych), a w następnej płeć. W kolejnych kolumnach znajdują się przedziały dystansów. Należy dopasować do nich osiągnięty wynik testu i wówczas można odczytać prezentowaną formę. Możliwości jest pięć i są one określone w następujący sposób:

  • bardzo dobrze,
  • dobrze,
  • średnio,
  • źle,
  • bardzo źle.

Porównując wyniki, możemy też sprawdzić, czy nasza kondycja jest na poziomie amatora, czy sportowca. Zawsze należy pamiętać o tym, aby testy były przeprowadzane w takich samych lub podobnych warunkach. Ma to bowiem przełożenie na dokładność określenia formy.

Test Coopera: pływanie – co warto wiedzieć?

Bieg Coopera to nie jedyna aktywność, jaką można sprawdzać w ramach testu. Kenneth Cooper opracował także tabele do innych dyscyplin. Dzięki temu test Coopera można wykonywać również, pływając, maszerując czy jeżdżąc rowerem. Podobnie jak podczas biegania, w pozostałych dyscyplinach należy porównywać wyniki z testów przeprowadzanych w takich samych lub zbliżonych warunkach. Robiąc test Coopera na pływanie, należy płynąć stylem dowolnym.

Zobacz także:  Jazda na rowerze – sprawdź jak być bezpiecznym na drodze

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?