CiekawostkiHobby i pasjeScan for Fun

Co ile lat jest zaćmienie Słońca? Kiedy będzie najbliższe zaćmienie?

Wydawać by się mogło, że zaćmienie Słońca jest znacznie rzadszym zjawiskiem, niż zaćmienie Księżyca. W rzeczywistości jednak jest na odwrót. Różnicą jednak jest fakt, że zaćmienie Słońca można podziwiać ze znacznie mniejszego obszaru na Ziemi.

Co ile lat jest zaćmienie Słońca i kiedy będzie najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co ile jest zaćmienie Słońca?

W ciągu roku może występować od dwóch do pięciu zjawisk zaćmienia Słońca. Widoczne jest ono jednak z różnych miejsc na naszym globie. Gdybyśmy próbowali ustalić, co ile lat występuje takie zjawisko na jednym obszarze, musielibyśmy przyjąć, iż wypada ono tam co 370 lat. Podobnie jak w przypadku Księżyca, zaćmienie Słońca może przybierać różne fazy, od częściowego do całkowitego. W tym roku częściowe zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować na niebie stosunkowo niedawno, bo 25 października. Najbardziej spektakularnym i jednocześnie najrzadszym jest jednak całkowite zaćmienie Słońca.

Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

Ostatnie (częściowe) zaćmienie Słońca jakie mogliśmy obserwować z terytorium naszego kraju, odbyło się bardzo niedawno, bo 25 października 2022roku. Na kolejne zjawisko tego typu musimy poczekać do roku 2025, najbliższe zaćmienie Słońca obejmie jednak jedynie nieznaczny obszar wielkiej Gwiazdy. Oczywiście najbardziej wyczekiwanym momentem jest całkowite chwilowe zakrycie tarczy słonecznej. Na ten moment musimy uzbroić się w dużą dozę cierpliwości, bowiem najbliższe obrączkowe (a więc niemal całkowite) zaćmienie Słońca, przesłaniające niemal całą tarczę słoneczną, będzie można obserwować w Polsce 13 lipca 2075 roku.

Zaćmienie Słońca na świecie

Jeśli fascynują Cię tematy astronomii, a perspektywa czekania ponad pięćdziesięciu lat na zjawisko całkowitego zaćmienia Cię nie zadowala, nic straconego. Pamiętaj, że na świecie co roku występuje jakiś rodzaj zaćmienia słonecznego. Wystarczy sprawdzić kiedy i gdzie możesz spodziewać się takiego momentu. Otóż całkiem niedługo – 12 sierpnia 2026 roku – będzie można oglądać pełne zaćmienie Słońca w północnej Hiszpanii.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…