AktualnościCiekawostkiNauki ścisłeWiedzieć więcej

Co to jest zaćmienie Księżyca i jak powstaje? Rodzaje zaćmień Księżyca

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii, przy czym naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce i wchodzi w obszar cienia rzucanego przez Ziemię.

Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmienia Księżyca: całkowite, częściowe i półcieniowe. Czy wiesz, że 8 listopada 2022 będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca? Sprawdź, czy będzie ono widoczne w Polsce.

Zaćmienie Księżyca, na czym polega?

Aby zjawisko zaćmienia Księżyca mogło zaistnieć, Słońce, Ziemia oraz jej naturalny satelita – Księżyc w fazie pełni, muszą znaleźć się w jednej linii. Ziemia rzuca wtedy cień na Księżyc, przez co obserwować możemy zmianę jego barwy, a w kulminacyjnym momencie całkowite lub częściowe jego zacienienie. Jak wygląda zaćmienie Księżyca dokładnie? Czas trwania zaćmienia może być różny, maksymalnie cały proces może zająć około 1 godziny i 40 minut. Podczas całkowitego zaćmienia Księżyc przyjmuje ciemnoczerwoną barwę, dlatego często zjawisko to określa się także mianem Krwawego Księżyca.

Zobacz także: Co to jest zaćmienie Słońca i jakie są jego rodzaje

Rodzaje zaćmienia Księżyca

Zaćmienie nie zawsze musi wyglądać tak samo. Ustawienie ciał niebieskich może mieć różny kąt, rozróżnia się wtedy następujące rodzaje tego zjawiska:

  • całkowite zaćmienie Księżyca  – cały Księżyc znajduje w cieniu Ziemi, inaczej w stożku cienia Ziemi (ten obszar określany jest Umbra, z ang. umbra – cień). Nie znika on jednak z zasięgu naszego wzroku, przybiera jedynie czerwoną bądź brunatną barwę; Aby doszło do całkowitego zaćmienia, Księżyc musi przejść również przez pozostałe rodzaje zaćmienia;
  • częściowe zaćmienie Księżyca – gdy Księżyc częściowo przechodzi przez stożek całkowitego cienia Ziemi i w cieniu Ziemi znajduje jedynie część naturalnego satelity, wówczas tylko fragment Księżyca obejmuje wyżej wspomniana barwa, a część oddalona od zacienienia pozostaje jasna. Aby doszło do częściowego zaćmienia, Księżyc musi najpierw przejść przez półcieniowe zaćmienie. Częściowe zaćmienie może przejść w całkowite, ale nie musi;
  • półcieniowe zaćmienie Księżyca – Księżyc przechodzi przez półcień rzucany przez naszą planetę (po ang. Penumbra), to zjawisko możesz rozpoznać po niewielkim zaciemnieniu brzegów Księżyca. Półcieniowe zaćmienie jest wstępem do kolejnych rodzajów zaćmienia Księżyca i ich zakończeniem.

Całkowite zaćmienie Księżyca już niebawem

Do całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie 8 listopada 2022. Będzie ono jednak widoczne na terenie całej Azji Wschodniej, Australii, Oceanu Spokojnego i Ameryki Północnej. Maksimum zaćmienia będzie trwać od godz. 11.59 do godz. 12.41 naszego czasu. W Polsce niestety zaćmienie nie będzie widoczne

Zaćmienie Księżyca – ludowe wierzenia

Czy wiesz, że nasi przodkowie uważali zaćmienie Księżyca za zły omen? Twierdzono wówczas, że zwiastuje on wojnę i kary. Krwawy Księżyc był traktowany przez ludność jako symbol walki dobra z siłami ciemności. Jak widzisz z czasem jednak, kiedy powszechna stała się naukowa podstawa tego zjawiska, wywołuje ono zachwyt i powszechne zainteresowanie. A czy Tobie udało się już zaobserwować zaćmienie Księżyca?
Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaScan for Fun

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – gdzie i jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa. Organizuje go Wydawnictwo Naukowe…
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…
AktualnościGospodarka i finanseSport

Ogromne kontrowersje związane z mundialem w Katarze

Organizacja wielkich imprez sportowych zawsze wiązała się z różnymi kontrowersjami. Dotyczyło…