AktualnościCiekawostkiNauki ścisłeWiedzieć więcej

Co to jest zaćmienie Księżyca i jak powstaje? Rodzaje zaćmień Księżyca

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii, przy czym naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce i wchodzi w obszar cienia rzucanego przez Ziemię.

Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmienia Księżyca: całkowite, częściowe i półcieniowe. Czy wiesz, że 8 listopada 2022 będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca? Sprawdź, czy będzie ono widoczne w Polsce.

Zaćmienie Księżyca, na czym polega?

Aby zjawisko zaćmienia Księżyca mogło zaistnieć, Słońce, Ziemia oraz jej naturalny satelita – Księżyc w fazie pełni, muszą znaleźć się w jednej linii. Ziemia rzuca wtedy cień na Księżyc, przez co obserwować możemy zmianę jego barwy, a w kulminacyjnym momencie całkowite lub częściowe jego zacienienie. Jak wygląda zaćmienie Księżyca dokładnie? Czas trwania zaćmienia może być różny, maksymalnie cały proces może zająć około 1 godziny i 40 minut. Podczas całkowitego zaćmienia Księżyc przyjmuje ciemnoczerwoną barwę, dlatego często zjawisko to określa się także mianem Krwawego Księżyca.

Zobacz także: Co to jest zaćmienie Słońca i jakie są jego rodzaje

Rodzaje zaćmienia Księżyca

Zaćmienie nie zawsze musi wyglądać tak samo. Ustawienie ciał niebieskich może mieć różny kąt, rozróżnia się wtedy następujące rodzaje tego zjawiska:

  • całkowite zaćmienie Księżyca  – cały Księżyc znajduje w cieniu Ziemi, inaczej w stożku cienia Ziemi (ten obszar określany jest Umbra, z ang. umbra – cień). Nie znika on jednak z zasięgu naszego wzroku, przybiera jedynie czerwoną bądź brunatną barwę; Aby doszło do całkowitego zaćmienia, Księżyc musi przejść również przez pozostałe rodzaje zaćmienia;
  • częściowe zaćmienie Księżyca – gdy Księżyc częściowo przechodzi przez stożek całkowitego cienia Ziemi i w cieniu Ziemi znajduje jedynie część naturalnego satelity, wówczas tylko fragment Księżyca obejmuje wyżej wspomniana barwa, a część oddalona od zacienienia pozostaje jasna. Aby doszło do częściowego zaćmienia, Księżyc musi najpierw przejść przez półcieniowe zaćmienie. Częściowe zaćmienie może przejść w całkowite, ale nie musi;
  • półcieniowe zaćmienie Księżyca – Księżyc przechodzi przez półcień rzucany przez naszą planetę (po ang. Penumbra), to zjawisko możesz rozpoznać po niewielkim zaciemnieniu brzegów Księżyca. Półcieniowe zaćmienie jest wstępem do kolejnych rodzajów zaćmienia Księżyca i ich zakończeniem.

Całkowite zaćmienie Księżyca już niebawem

Do całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie 8 listopada 2022. Będzie ono jednak widoczne na terenie całej Azji Wschodniej, Australii, Oceanu Spokojnego i Ameryki Północnej. Maksimum zaćmienia będzie trwać od godz. 11.59 do godz. 12.41 naszego czasu. W Polsce niestety zaćmienie nie będzie widoczne

Zaćmienie Księżyca – ludowe wierzenia

Czy wiesz, że nasi przodkowie uważali zaćmienie Księżyca za zły omen? Twierdzono wówczas, że zwiastuje on wojnę i kary. Krwawy Księżyc był traktowany przez ludność jako symbol walki dobra z siłami ciemności. Jak widzisz z czasem jednak, kiedy powszechna stała się naukowa podstawa tego zjawiska, wywołuje ono zachwyt i powszechne zainteresowanie. A czy Tobie udało się już zaobserwować zaćmienie Księżyca?
Fot. Adobe Stock