CiekawostkiNauki ścisłeWiedzieć więcej

Zaćmienie Słońca – co to jest, jakie są jego rodzaje?

Czy słyszałeś kiedyś o zaćmieniu Słońca lub oglądałeś je? To określenie może brzmieć bardzo tajemniczo, a czasem nawet niepokojąco. Co więcej, przez wiele setek lat ludzie obawiali się go. Starożytni w jego pojawieniu się upatrywali klęski żywiołowe, a czasem nawet koniec świata! Nie da się ukryć, że brzmi to niepokojąco.

W takim razie, co to jest zaćmienie Słońca? Ostatnio to zjawisko, a dokładniej częściowe zaćmienie Słońca mogliśmy podziwiać 25 października. W jaki sposób powstaje? Jakie są rodzaje zaćmień Słońca? Czy tego zjawiska należy się obawiać? Sprawdź!

Co to jest zaćmienie Słońca?

Choć termin zaćmienie Słońca może brzmieć bardzo tajemniczo (jak wiadomo, to zjawisko przez stulecia budziło trwogę wśród ludzi) w rzeczywistości jest to bardzo efektowne zjawisko astronomiczne, które Ty również możesz obserwować. Kiedy dochodzi do zaćmienia Słońca? Ma ono miejsce w momencie, gdy Księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem w linii prostej. Innymi słowy, kiedy występuje zaćmienie Słońca, jego promienie nie docierają do Ziemi, gdyż są one częściowo lub całkowicie zasłonięte przez Księżyc.

Być może zastanawiacie się, jak to możliwe, że Księżyc jest w stanie całkowicie zasłonić Słońce, skoro jest nawet 400 razy mniejszy od Słońca? Te dwa ciała niebieskie mogą wyglądać, jakby posiadały taką samą wielkość na niebie, gdyż Księżyc znajduje się o wiele bliżej Ziemi. Co więcej, w zależności od położenia, możemy mówić o różnych rodzajach zaćmienia Słońca.

Rodzaje zaćmień Słońca

Jakie rodzaje zaćmień Słońca możemy wyróżnić i jakie są między nimi różnice? Oto, co warto wiedzieć na ten temat:

  • całkowite zaćmienie Słońca – ma miejsce wtedy, gdy Słońce zostaje całkowicie przysłonięte przez Księżyc. Pełne zaćmienie Słońca ma miejsce tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się bardzo blisko Ziemi;
  • częściowe zaćmienie Słońca – by można było je dostrzec, musisz znajdować się w w półcieniu Słońca;
  • obrączkowe zaćmienie Słońca – znane także jako pierścieniowe zaćmienie Słońca. Ma to miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się bardzo daleko od Ziemi. Nasz satelita nie posiada odpowiedniego rozmiaru, aby zasłonić Słońce w całości, dlatego Słońce na niebie widoczne jest jako jasny pierścień.

Zaćmienie Słońca i przydatne wskazówki

Być może słyszałeś kiedyś o możliwości obserwacji zaćmienia Słońca. To prawda, że jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Pamiętaj jednak o środkach ostrożności. Przede wszystkim, nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce bez odpowiedniej ochrony swoich oczu. Może to grozić poważnymi uszkodzeniami wzroku. Sprawdź, jak oglądać zaćmienie Słońca w bezpieczny sposób.

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…