BezpieczeństwoCiekawostki

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca i przez co?

Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej wyczekiwanych zjawisk astrologicznych. Zdarza się ono rzadko, wygląda spektakularnie, ale jednocześnie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Brzmi zaskakująco? Wszystko zależy od sposobu oglądania zjawiska.

Jak powinno się obserwować zaćmienie Słońca i dlaczego zachowanie bezpieczeństwa jest w takiej sytuacji konieczne, dowiesz się poniżej.

Kiedy obserwacja zaćmienia słońca może być niebezpieczna?

Choć Słońce oddalone jest od Ziemi o około 150 milionów kilometrów, siła i intensywność jego światła są tak duże, że wpatrywanie się w jego promienie bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować czasowym lub trwałym uszkodzeniem wzroku. Przypomnij sobie wypad nad wodę lub spacer w słoneczny wakacyjny dzień. Jak działało na Ciebie światło dzienne, kiedy nie miałeś na sobie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Z pewnością Twoje oczy po pewnym czasie były zmęczone i podrażnione. Wyobraź sobie, jak dużym obciążeniem byłoby bezpośrednie wpatrywanie się w tę niezwykłą gwiazdę przez kilka minut. Jak zatem najlepiej oglądać zaćmienie Słońca?

Przez co oglądać zaćmienie Słońca?

Choć na wakacjach nad wodą ogromną ulgę oczom przynoszą okulary przeciwsłoneczne, których soczewki uzbrojone są w odpowiedni filtr, to w przypadku obserwacji zaćmienia Słońca, mają one zbyt słabe zaciemnienie, przez co nie są bezpieczne. Nawet, kilka par nałożonych na siebie nie zapewni odpowiedniej ochrony. Zaćmienie słońca można obserwować przez okulary z folii mylarowej, dostępne w sklepach astronomicznych. W okresie poprzedzającym nadchodzące zaćmienie Słońca, z powodzeniem możesz kupić okulary wyposażone w tę właśnie folię. Przydatne są też maski spawalnicze. Ich czarna szyba jest przystosowana do patrzenia na jaskrawe, oślepiające światło. Czy wiedziałeś, że w tym roku częściowe zaćmienie Słońca można było zaobserwować 25 października? Czy udało Ci się je zobaczyć?