Zobacz pałace, drewniane cerkwie, bieszczadzkie góry lub Jezioro Solińskie
Czy chciałeś już rzucić wszystko i wyjechać Bieszczady? Oj, wielu chciało! Nie dziwne, bo lista atrakcji tego regionu jest bardzo długa.
Uroki Bieszczad
Jedną z wizytówek Bieszczad są połoniny, czyli surowe, górskie łąki. Górne partie połonin pokryte są alpejską murawą. W lecie tworzy ona piękny zielony dywan, który jesienią przyjmuje barwę rudo-brązową. Dla miłośników długich wędrówek polecana jest szczególnie trasa na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch, który dzięki pięknym widokom przez wielu uważany jest za najpiękniejszy bieszczadzki szlak. Chatka Puchatka to urokliwa nazwa najwyżej położonego schroniska turystycznego w Bieszczadach, natomiast najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach to Tarnica mierząca 1346 m.
Pod koniec XIX wieku zbudowano w Bieszczadach kolej wąskotorową. Początkowo służyła ona do transportu drewna. W latach 90. XX wieku została wyłączona z eksploatacji, ale dzięki staraniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej została reaktywowana i natychmiast stała się jedną z większych atrakcji Bieszczad. Góry słyną też z pięknych drewnianych cerkwi i kościółków.
W Bieszczadach można też zażywać wodnych atrakcji. Jezioro Solińskie to miejsce, gdzie można plażować, uprawiać sporty wodne lub zwiedzać ogromną zaporę nad Soliną. Jej wysokość wynosi 82 metry, a szerokość 664 m.
Renesansowy zamek w Krasiczynie
Wybierając się w Bieszczady, warto odwiedzić też renesansowy zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. Pochodzi on z przełomu XVI i XVII w i jest perłą architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Zamek leży zaledwie 10 km od Przemyśla. U jego podnóża rozciągają się malownicze szlaki, które można zwiedzać na rowerze, pieszo lub konno.
Zobacz także: Roztocze – polecane miejsca na wakacje w Polsce z dala od tłumów
Fot.: Adobe Stock