HistoriaWiedzieć więcej

Aleksander Łukaszenka prezydentem Białorusi od ponad 25 lat. Jak to możliwe?

Prezydent Białorusi jest najdłużej sprawującym takie stanowisko politykiem w Europie, a na świecie jest nie więcej niż dziesięcioro takich ludzi. Taka sytuacja jest możliwa tylko w kraju, w którym łamane są zasady demokracji.

Aleksander Łukaszenka po zwycięstwie w pierwszych wyborach prezydenckich w 1994 roku bardzo skutecznie zadbał o to, żeby jego władza trwała bez ograniczeń.

Ambicja – pierwszy warunek sukcesu Łukaszenki

Aleksander Łukaszenka wychowywał się w biednej rodzinie, ale nie przeszkadzało mu to w snuciu ambitnych planów. Ukończył studia historyczne, przez pewien czas był nauczycielem, a później został dyrektorem sowchozu (państwowe gospodarstwo rolne w dawnym ZSRR). Prawdziwy skok w karierze politycznej zapewnił mu upadek ZSRR i ogromna korupcja oraz chaos panujące na Białorusi. Łukaszenka został szefem komisji antykorupcyjnej w parlamencie. Dał się poznać jako polityk skuteczny i bezwzględny. Swoją charyzmą przekonał demokratów rywalizujących z dawną nomenklaturą polityczną, aby poprzeć go w walce o fotel prezydenta. Już niedługo okazało się jak wielki był to błąd.

Demontaż systemu demokratycznego podstawą sukcesu Łukaszenki

Już w dwa lata po objęciu stanowiska Aleksander Łukaszenka dokonał zmian, które stały się głównym fundamentem jego wieloletniej prezydentury. Przede wszystkim podporządkował sobie Trybunał Konstytucyjny i doprowadził do przedłużenia kadencji prezydenta. Wprowadził też zmiany do konstytucji, które ugruntowały jego pozycję, a także rozwiązał parlament. Tym samym w swoim ręku skupił praktycznie pełnię władzy, dzięki czemu uzyskał właściwie pozycję dyktatora. Dzięki temu mógł zadbać o odpowiednie wynik każdych kolejnych wyborów.

Poparcie służb i części społeczeństwa dla prezydenta

Jednym z poważnych filarów władzy Łukaszenki jest też poparcie społeczne, zwłaszcza na prowincji. Białoruś to państwo, które w wyniku II wojny światowej poniosło ogromne straty w ludności. Dlatego część Białorusinów ceni sobie przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo. 
Bardzo ważnym elementem sukcesu Łukaszenki jest też zapewnienie sobie wierności milicji, służb specjalnych i wojska. Wszystko dzięki temu, że każdy oficer w tych formacjach żyje na bardzo dobrym poziomie materialnym. Dopóki służby mundurowe popierają Łukaszenkę, może on spać spokojnie.

Zobacz takze:  Czy wybory prezydenckie 2020 na Białorusi były wiarygodne? 
Fot.: David Peterson / Pixabay

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Przeliczanie punktów do liceum, czyli jak zwiększyć swoje szanse na wymarzoną szkołę

W trakcie rekrutacji do szkoły średniej można zdobyć maksymalnie 200 punktów….
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…