Pokolenie Y, czyli kim są milenialsi?

pokolenie Y, millennials: cechy generacji Y - mobilność, bycie online, praca zespołowa, korzystanie z nowych technologii

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Pokolenie Y nazywane również millennials lub w spolszczonej wersji – milenials, to osoby urodzone między 1981 a 1996 rokiem. Jest to grupa demograficzna będąca następcą pokolenia X. Czy wiesz, że jako generacja, „milenialsi” mają określone cechy? Poznaj czym się charakteryzują.  

Milenialsi – kto to właściwie jest?

Czy wiesz, co to znaczy millennials? Dlaczego ludzie urodzeni w tych latach nazywani są mielnialsami? Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w książce „Generations: The History of America’s Future, 1584 to 2069” autorstwa Neila Howe’a i Williama Straussa z 1991 roku. Sama nazwa milenials związana była z przełomem tysiącleci pomiędzy 1999 a 2000 roku i przejścia ludzkości do nowego millenium.

Charakterystyka pokolenia Y 

Przełom tysiącleci był to czas istotnych zmian, nie tylko ze względu na wyjątkową datę, ale też było symbolicznym początkiem nowej ery związanej ze zmianami społecznymi i technologicznymi. Były one szczególnie ważne dla osób młodych, które na przełomie tysiącleci wchodziły w dorosłe życie, co zaowocowało pojawieniem się nazwy „milenialsi” dla osób urodzonych między 1981 a 1996 rokiem.

Osoby pochodzące z pokolenia milenialsów  wyróżniają się przede wszystkim tym, że wychowały się w erze błyskawicznego rozwoju technologicznego, w erze ogólnodostępnego internetu i telefonów komórkowych. To pokolenie milenialsów jako pierwsze zaczęło korzystać na co dzień z nowoczesnych technologii.

Pokolenie Y na rynku pracy 

Wyróżniającą cechą milenialsów jest też wysoka mobilność. Ludzie z tego pokolenia często zmieniają pracę i miejsce zamieszkania. Są też pierwszym pokoleniem, które było bardzo świadome swojej wartości i stawiało wymagania pracodawcom, przede wszystkim oczekując zapewnienia szansy na rozwój, elastycznych godzin pracy itp. Ludzie z generacji Y szukają też pracy, która poza zarobkami daje im satysfakcję, pracy zgodnej z ich wartościami i przede wszystkim zapewniającej równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. 

Pokolenie Y wyróżnia się też wysokim poziomem wykształcenia, a także wielokulturowością, co wpływa na wysoką tolerancję i akceptowanie różnorodności. Do ogólnych zalet pokolenia Y dodać można wysoką kreatywność i innowacyjność, co pozwala im na znalezienie nietypowych i skutecznych rozwiązań w pracy i życiu codziennym. Pokolenie milenialsów jest też ambitne i zdeterminowana w dążeniu do wyznaczonych celów, dzięki czemu dość często ludzie ci odnoszą sukcesy. 

Milenialsi – cechy tego pokolenia, które mogą uchodzić za wady 

Cechy pokolenia Y, przede wszystkim ich wysokie poczucie wartości i dbanie o swoje potrzeby jest czasem odbierane jako wady. Niektórzy uważają mielnialsów za osoby bardziej wymagające, rozpieszczone, wręcz leniwe niż osoby urodzone w innych latach. Na pewno mają też nieco inne wartości i priorytety niż poprzednie pokolenia, co może prowadzić do konfliktów z osobami, które mają odmienne poglądy. 

Do wad pokolenia Y zaliczyć możemy też brak cierpliwości. W związku z tym, że pokolenie milenials ma natychmiastowy dostęp do informacji, członkowie pokolenia Y są znani z braku cierpliwości i potrzeby szybkiego zaspokojenia swoich potrzeb.

Zobacz także: Pokolenie Z – co to za osoby? Te cechy wyróżniają generację Z

Źródła:

  • Pwn.pl https://ksiegarnia.pwn.pl/Milenialsi-zarzadzaja,756551021,p.html
  • Pulshr.pl https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/milenialsi-dominuja-na-rynku-pracy-i-maja-swoje-potrzeby,85755.html

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');