Robert Baden-Powell – kim był twórca skautingu?

Pomnik gen. Roberta Baden Powella

Autor: Marcin Średziński

Krótko o autorze:
Absolwent socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuję się w różnych aspektach życia społecznego. Jestem też licencjonowanym przewodnikiem PTTK po Trójmieście i okolicach. Przez wiele lat byłem instruktorem w Związku Harcerstwa Polskiego, obecnie aktywnie współpracuję z Fundacją Obudź Nadzieję w Gdańsku w charakterze wolontariusza.

Generał Robert Baden-Powell urodził się 22 lutego 1857 roku w Londynie, a po latach datę tę na jego cześć wybrano na Dzień Myśli Braterskiej.

Uczył się w Charterhouse College w hrabstwie Surrey, gdzie w pobliskim rozległym ogrodzie uczył swoich kolegów podchodów, tropienia śladów i ich zacierania, a także obserwacji. We wczesnej młodości Baden-Powell wstąpił do armii brytyjskiej, a od 1876 roku służył przez kolejne 34 lata w Indiach i Afryce. Jego służba w wojsku miała mieć później ogromny wpływ na pomysł stworzenia ruch skautowego. 

Skauting, czyli ruch młodzieżowy Baden-Powella

W trakcie służby Robert Baden-Powell wykazał się jako znakomity zwiadowca, a wsławił się też obroną miasta Mafeking. Stworzono tam oddział chłopców do zadań pomocniczych (służba wartownicza i łączność). Jego członkowie spisywali się znakomicie i generał Robert Baden-Powell przekonał się, że młodym chłopcom można powierzać trudne zadania, pod warunkiem, że traktuje się ich poważnie. Kiedy Baden-Powell wrócił do Anglii, okazało się, że jego książkę  „Aids to scouting” (Wskazówki dla wywiadowców) bardzo chętnie czytają młodzi ludzie, dlatego w 1908 roku wydał książkę „Boys for scoutning” (Skauting dla chłopców), która okazał się takim sukcesem, że w ciągu roku do skautingu wstąpiło aż 100 tysięcy chłopców, a już dwa lata później król Anglii Edward VII przekonał Baden-Powella, żeby odszedł z wojska i zajął się rozwojem  skautingu. 

Robert Baden-Powell – ojciec skautingu

Za rok powstania tego młodzieżowego ruch Roberta Baden Powella przyjmuje się 1907 roku, kiedy to Baden Powell zorganizował pierwszy obóz dla chłopców. W 1909 skautingiem objęte zostały również dziewczęta, a twórca skautingu uznał, że dziewczętami powinny zajmować się kobiety, dlatego do pracy włączył swoją siostrę Agnes Baden-Powell, a kiedy w 1912 roku ożenił się z Olave St. Clair Soames, również ona zajęła się skautkami.

W 1920 roku odbyło się pierwsze Jamboree, czyli międzynarodowy zlot skautów, na którym Robert Baden-Powell wybrany został Naczelnym Skautem Świata. Rozwój skautingu był niesamowity. W 1922 roku skautów na całym świecie było ponad milion, a 17 lat później liczba ta przekroczyła 3,3 mln. Generał Robert Baden-Powell za swoją działalność otrzymał tytuł lorda. Zmarł w 1941 roku w Kenii, gdzie przez dwa lata przebywał na leczeniu.

Robert Baden-Powell – cytaty 

Twórca skautingu był również psiarzem i pozostawił po sobie wiele cytatów, które zawierają w sobie mądrości dotyczące tego, czym jest skauting i co jest najważniejsze w tym ruchu. Poniżej kilka ciekawszych cytatów Roberta Baden-Powella

„Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich, usprawnienie chłopców pod względem moralnym i fizycznym, aby mogli pełnić służbę bliźnim.”

„Istotę życia skautowego stanowi pełne tężyzny życie w terenie.”

„Jeżeli zatem chcecie, aby wasi chłopcy osiągnęli szczęście w życiu, musicie wdrożyć im zasadę – czynienia dobrze bliźnim, a ponadto nauczyć podziwiania piękna w przyrodzie.”

Zobacz także: Życzenia harcerskie i cytaty na Dzień Myśli Braterskiej

Źródła:

  • brodnica.zhp.pl https://brodnica.zhp.pl/2021/07/30/kim-byl-robert-baden-powell/
  • opolanie.zhr.pl https://opolanie.zhr.pl/gen-robert-baden-powell/

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');