Zaćmienia Księżyca lub Słońca są jednymi z najbardziej zachwycających zjawisk w naszym wszechświecie. Czy wiesz, że dziś 8 listopada 2022 roku miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca?
Jak dokładnie powstaje to zdarzenie? Co ile lat jest zaćmienie Księżyca? Dowiedz się więcej!
Zaćmienie Księżyca – kiedy powstaje to zjawisko?
Słońce odgrywa niezmiernie ważną rolę w naszym układzie słonecznym. Jest także istotne dla naszego rytmu życia. Ziemia oraz sąsiadujące z nią planety okrążają tę gwiazdę, poruszając się po swoich orbitach. Większość planet skupia wokół siebie naturalne satelity, czyli księżyce. Widoczna prawie każdej nocy tarcza Księżyca okrążającego Ziemię, to tak naprawdę efekt odbicia światła słonecznego od skalistej powierzchni tego ciała niebieskiego.
Czy wiesz, jak powstaje zaćmienie Księżyca? Otóż wystarczy, że dostęp owego światła zostanie zablokowany. Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, kiedy Ziemia znajdzie się między Słońcem, a Księżycem będącym w pełni. Dowiedz się o procesie zaćmienia Księżyca i jakie wyróżniamy rodzaje zaćmień Księżyca.
Co ile jest zaćmienie Księżyca?
Kiedy jest zaćmienie Księżyca? Cóż, niektórzy szczęśliwcy mogli dziś (8 listopada 2022) oglądać całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety nie było ono widoczne w Polsce. Mogli je natomiast podziwiać mieszkańcy Azji Wschodniej, Australii, Oceanu Spokojnego i Ameryki Północnej. Pełne zaćmienie Księżyca trwało od 11.59 do 12.41 naszego czasu.
Ciężko dokładnie określić częstotliwość występowania Zaćmienia Księżyca. Zjawisko to może pojawić się trzy razy w roku, jednak może zdarzyć się, że w przeciągu dwunastu miesięcy od stycznia do grudnia nie wystąpi ani razu! Jak możesz więc zauważyć, zaćmienie Księżyca jest stosunkowo rzadkim wydarzeniem. Co więcej możemy dzielić je na fazy – całkowite, częściowe i półcieniowe. Spośród tych trzech najbardziej spektakularne jest oczywiście zaćmienie całkowite. Kiedy zatem będą kolejne zaćmienia Księżyca widoczne z Polski? Oto kilka terminów:
- 28 października 2023 rok (częściowe zaćmienie widoczne w godzinach 20:35 do 21:13);
- 18 września 2024 rok (częściowe zaćmienie widoczne w godzinach 03:18 do 03:47);
- 14 marca 2025 rok (całkowite zaćmienie w godzinach 7:30 do 8:35);
- 7 września 2025 rok (całkowite zaćmienie w godzinach 18:30 do 19:51).
Zaćmienie Księżyca – ciekawostka
Czy wiesz, że Krzysztof Kolumb, zapewne dobrze znany Ci podróżnik i odkrywca, wykorzystał kiedyś swoją umiejętność wyliczania zjawiska zaćmienia Księżyca do osiągnięcia swoich celów? Otóż podczas jednej ze swoich wypraw do Ameryki, utknął on wraz ze swoją załogą na kilka miesięcy na Jamajce. Miejscowi nie chcieli już zaopatrywać obcych przybyszów w pożywienie, dlatego Kolumb świadomy nadchodzącego zaćmienia, przepowiedział to zjawisko, twierdząc, że będzie to kara boża za brak wsparcia dla potrzebujących. Kiedy w końcu przewidziane zaćmienie ukazało się na niebie, załoga Kolumba otrzymała wsparcie od tamtejszych mieszkańców.