Relacje społeczne

Medytacja uważności mindfulness – jak ją wprowadzić do codziennego życia?

Mindfulness, trening uważności to praktyka, która przydaje się człowiekowi w każdym wieku. Techniki mindfulness pozwalają nam bowiem wyrwać się z pędu, w którym jesteśmy i z nieco inny sposób spojrzeć na siebie i nasze otoczenie. 

Uważność w edukacji przydaje się bardzo, ponieważ im lepiej rozumiesz siebie, potrafisz się wyciszyć, zdystansować wobec tego, co obok, tym łatwiej ci się uczyć, skoncentrować na zadaniach, ale i radzić z potknięciami.  

Medytacja mindfulness – jak zacząć?

Ćwiczenia mindfulness mają ci pomóc w dążeniu do akceptacji danej chwili, otoczenia, w którym się znajdujesz, ludzi, którzy są wokół. Nie jest to równoznaczne z biernym przyjęciem tego, gdzie i jak jesteśmy. Aby cokolwiek zmienić, potrzebujemy nauczyć się obserwacji, która przyniesie nam zrozumienie, akceptację. Dopiero kolejnym etapem może być wprowadzanie zmian i podejmowanie konkretnych działań. Technika mindfulness ma dać nam dostęp do tego pierwszego etapu.  

Zanim pójdziesz na kurs mindfulness – spróbuj

Kursy mindfulness dają genialne wsparcie, ale zanim pójdziesz na takie warsztaty, spróbuj samodzielnej praktyki, aby przekonać się, czy jest to technika dla ciebie. Trening uważności mindfulness uczy obserwacji, blisko mu do buddyjskiej idei odłączenia, techniki, które mogą zainicjować ten proces to:

  • Kontrola własnej uwagi – to jeden z elementów treningu mindfulness, który polega na doświadczaniu bieżącej chwili bez próby podjęcia jakiejkolwiek jej kontroli; pomaga w tym coraz dłuższe skupienie uwagi, wsłuchiwanie się we własnych oddech, obserwacja jego rytmu i głębokości. Treningowi temu towarzyszy próba odsuwania od siebie napływających uczuć czy myśli. 
  • Nastawienie na doświadczenie – ten element medytacji uważności ma pomóc zachować ciekawość, zdolność otwierania umysłu tak, by dostrzegać myśli czy odczucia rodzące się w danej chwili; tutaj jednak bardzo istotne jest, by czuć i doświadczać, nie próbując jednocześnie przejąć nad tym kontroli;
  • Akceptacja rzeczy bez osądzania – trening ten często dotyczy relacji z drugą osobą, dostrzegania jej, uważnej obserwacji bez próby zmieniania, w drugą stronę – dostosowywania się do oczekiwań innych.
  • Skupienie uwagi tu i teraz – jedno z najlepszych ćwiczeń na początek, które polega na obraniu dowolnego elementu otaczającej cię rzeczywistości za przedmiot uważnego oglądu, jak najdłuższego oczywiście. Możesz nim być także ty w tej konkretnej przestrzeni i momencie.

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…